Zumba a tajomstvo jej úspechu

 
 
 

Máloktoré cvičenie sa tak rýchlo rozšírilo a zažilo taký prudký vzostup popularity ako zumba. Vlastne zumba nie je čistým cvičením. Je to zmes aerobiku a latinskoamerických tancov, ktorá láka svojou jednoduchosťou, ľahkosťou a zábavnosťou. Takže dokáže uchvátiť aj dámy, ktoré sa predtým do pravidelného cvičenia nedokázali prinútiť. Nemajú pocit, že cvičia. Skôr sa im zdá, že prišli na tanečnú party. Pohyby tohto fitness tanca im zároveň nebadane formujú postavu a spaľujú kalórie.

Začalo to náhodou

O to zaujímavejší je fakt, že celá zumba vznikla úplne náhodou. Na jej počiatku stál kolumbijský tanečník a tréner aerobiku Alberto Perez. Raz sa ponáhľal na hodinu aerobiku a v zhone zabudol doma cédečko s pripravenou hudbou. Aby zachránil situáciu, skočil do auta po svoju obľúbenú kazetu s latino rytmami, ktoré sa však na cvičenie klasického aerobiku vôbec nehodili. Začal teda improvizovať a robiť pohyby niekde na pomedzí medzi aerobikom a latino tancami. Prítomné ženy boli z nového štýlu nadšené a okamžite si ho obľúbili.

Bolo to v roku 1999. Roku 2001 sa Alberto presťahoval do Miami v USA. Spolu s ďalšími dvoma spoločníkmi tu založil spoločnosť Zumba Fitness, ktorá vyvinula Zumbu ako kompletný pohybový program a dala si ho patentovať. Spoločnosť postupne zakladala centrá a školila cvičiteľov po celom svete. Dnes sa Zumba cvičí vo viac ako 110-tisíc mestách v 125 krajinách.

Základ je radosť

Bežná hodina zumby trvá 60 minút, počas ktorých tanečníčky spália 800 až 1000 kalórií. Zumba navyše posilňujú srdcové svalstvo, celkovo zlepšuje krvný obeh a zamedzuje nárastu škodlivého cholesterolu. Z vonkajšieho svalstva sa posilňuje najmä zadok, stehná, ruky a brucho. Na dosiahnutie vyváženého efektu sa striedajú pomalé a rýchle rytmy.

Choreografia pritom nie je zložitá, ide skôr o opakovanie niekoľkých jednoduchých prvkov a ich variácií. Aj úplný začiatočník sa môže rýchlo vypracovať. Tréneri pritom nikoho nepreháňajú a neupozorňujú vkuse na nedostatky. Nie je dôležité presné dodržiavanie krokov. Ako vravia cvičitelia zumby: dôležité je hýbať sa a usmievať sa. Jednoducho si to užiť.

Marianna

 
 

Pridajte komentár:

 
 
 

 

Sme na Facebooku!