Schudnite sto kíl za rok

 
 
 

Že vraj sa to nedá? Že je to nereálne? Prirýchle, nezdravé, skrátka nemožné?

A predsa to ľudia dokázali. Za pomoci motivačného trénera a zmeneného jedálnička sad á schudnúť aj takéto extrémne množstvo kilogramov. Vitajte v svete extrémnych premien, ktorá je pre mnohých ľudí postihnutých obezitou posledným východiskom.

Jedným z najčastejších riešení extrémnej obezity je bandáž žalúdka, ktorá zmenší objem žalúdka na minimum a človek extrémným zmenšením porcií postupne zhadzuje kilo za kilom. Čo však, ak sa k obezite pridružia choroby, ktoré robia dlhší chirurgický zákrok pod celkovou anestéziou nemožným? Stačí sa spýtať trénera Chrisa Powella, ktorý pracuje práve s extrémne obéznymi ľuďmi na ich chudnutí. A s mimoriadne úspešnými výsledkami.

Keď som Chrisa videla po prvý raz v televízii, nebol v ničom iný od ostatných celebritných trénerov, ktorých sa v šoubiznise snaží pretlačiť na prvé miesto niekoľko desiatok. Nízky, opálený, blond melír a náušnička. Lenže zanietenie, s akým Chris s morbídne obéznymi ľuďmi pracuje, je obdivuhodné. Jeho úlohou nie je len vymyslieť cviky, ktoré človek obalený nepotrebným tukom zvládne zacvičiť a neublížiť si pri tom, ale hlavne motivovať, povzbudzovať a posmeľovať k omnoho väčším výkonom.

V spolupráci s televíznym kanálom ABC sa Chris Powell pustil do náročnej práce na dokumentárnej sérii Extreme Makeover: Weight Loss Edition. V priebehu roka kamera sledovala osem ľudí, ktorým ich nadmerná váha strpčovala život a rozhodli sa raz a navždy skončiť s trápením pri bežných denných činnostiach. Nesmierne emotívne zábery ukazovali plačúcich ľudí, ktorí pre svoju obezitu nevedia spraviť ani jeden „brušák“, ich ruky neudržia váhu ich vlasného tela pri klikoch a aj obyčajná chôdza na bežiacom páse im robí problémy. Citlivý, no neúprosný Chris ich však šťastlivo dovedie do konca tréningového programu, kde ich väčšinou čaká odmena v podobe omnoho nižšieho čísla na váhe, aké očakávali.

Zvyčajný váhový úbytok je okolo sto kilogramov, a to v priebehu jediného roka. Na konci šou na úspešných účastníkov čaká chirurgické odstránenie prebytočnej kože z tela a zvítanie sa s rodinou, ktorá nemala šancu meniacu sa postavu bývalých „tučkov“ vidieť na vlastné oči. A vtedy sa rozplačú aj najväčší skeptici. Pozorovať bolesť a vyčerpanie na tvári človeka, ktorý napokon posunul limit svojej výdrže a tvrdou prácou zhodil viac než sto kíl vlastnej váhy – zažiť takéto víťazstvo sa nepodarí každému. Ôsmi účastníci tejto série však dokazujú, že to nie je ani zďaleka nemožné. Skutočne stačí len chcieť.

 

Nina Frisby

 
 

Pridajte komentár:

 
 
 

 

Sme na Facebooku!