Santa Barbara

 
 
 

Pár hodín v aute a vystupujeme v Santa Barbare. Ja mám však pocit, že som sa akoby zázrakom ocitla niekde na pobreží Stredozemného mora.

Ligotajúci sa oceán, škriekanie čajok i mierne pahorky dvíhajúce sa za mestom môžu patriť takmer akémukoľvek pobrežnému mestu na svete. „Americká Riviéra“ však svojou architektúrou, pomalým spôsobom života a príjemným počasím nápadne pripomína svoje staršie zámorské sesternice v Grécku, Španielsku či Taliansku. Budete sa preto čudovať, že som kúzlu Santa Barbary podľahla úplne naplno?

Okrem perfektného počasia, ktoré láka povaľovať sa na pláži a nič nerobiť, je Santa Barbara známa svojou španielskou architektúrou pochádzajúcou z dôb španielskych prieskumníkov v 17. a 18. storočí. Na ďalší deň sa teda vydávame po stopách španielskych prieskumníkov a ráno začíname na Steams Wharf, populárnom mieste pre turistov plnom lokálnych umelcov. Potom sa vydávame smerom do mesta a hore do kopca. Našou prvou zastávkou je Santa Barbara County Courthouse so žiarivo bielymi stenami a výraznou červenou škridlovou strechou. Budova súdu sa nachádza severovýchodne pod State Street a patrí medzi najkrajšie exempláre novošpanielskeho koloniálneho štýlu na svete. Prechádzame sa po jeho záhrade, prezeráme si bývale väzenie a napokon vystúpame na vrchol 26 metrovej veže, z ktorej je nádherný výhľad na celé mesto.

Keď už mám pocit, že biele steny súdu ma v žiarivom jesennom slnku oslepujú na nevydržanie, je čas ísť ďalej, čaká nás totiž kostol Mission Santa Barbara. „Matka všetkých misií“ do dnešných dní patrí františkánom a je aktívna od roku 1786. Vnútro kostola bolo pár razy opravované, no naše oči vidia približne to, čo videli oči návštevníkov misie v roku 1820. V tomto roku totiž prestali meniť interiér budovy a sústredili sa len na opravy exteriéru, ktorý bol poškodený častými zemetraseniami. S úžasom sa očami dotýkam stien a obrazov, ktoré tu stoja už (na americké poňatie) takmer veky vekov a sú nemenné po dvesto rokov. Na to, že samotná krajina má čosi viac ako 500 rokov, je to úctyhodná starobylá pamiatka.

Dve budovy nám dali dostatočne zabrať, takže na ceste do hotela si rýchlo prezrieme tretiu najpopulárnejšiu budovu Santa Barbary, Presidio. Našťastie, v blízkosti niekdajšej vojenskej stanice sa nachádza niekoľko múzeí, na ktoré si tiež brúsime zuby, takže na ďalší deň sa do centra mesta rozhodne vrátime.

Posledný deň na „americkej riviére“ sme si vyhradili na Santa Barbara Zoo, ktorá sa nachádza doslova pár krokov od pláže, a napokon, nebol by to výlet bez poriadneho nakupovania! El Paseo Shopping Mall je však prvým nákupným centrom v celej Kalifornii, takže moja malá zachádzka do sveta obchodov je tiež poznačená kúskom histórie.

Santa Barbara má čo ponúknuť každému návštevníkovi a je tak bohatá na históriu, že by som sa do nej najradšej presťahovala. Našťastie bývam od nej len hodinku autom, takže sa na prieskumy do dôb dávno minulých môžem vracať aj každý víkend.

 

Nina Frisby

 
 

Pridajte komentár:

 
 
 

 

Sme na Facebooku!