Šálka dobrej kávy

 
 
 

Ak ste milovníkom kávy, určite si vychutnávate každú jej šálku. Často sa vo svojom okolí stretávame s názorom, že šálku dobrej kávy si môžeme vychutnať len v kaviarniach.

V dnešnej modernej dobe si ale môžeme pôžitok z kvalitnej kávy vychutnať aj doma. Na jej uvarenie nám poslúži moka kávovar.

Prístroj je sám o sebe veľmi jednoduchý, starostlivosť si vyžaduje len tesnenie a poistný ventil. Ak kávovar pravidelne používame, tesnenie vydrží asi rok s tým, že po pol roku ho obrátime na druhú stranu. Pri ventile stačí pohýbať paličku uprostred, aby sa odstránila usadenina vodného kameňa. Na jeho umytie postačí čistá voda, saponát a drátenky by zničili kvalitu kávovaru. Do kávovaru by sa mala používať filtrovaná voda.

Ako v ňom pripraviť kávu? Kávovar rozoberieme, do spodnej nádobky nalejeme vodu. Nasadíme filter naplnený kávou. Kávu netreba utláčať lyžičkou, len ju voľne nasypať a očistiť kraje filtra a závit. Po naplnení našróbujeme hornú nádobku a s otvoreným vekom ju postavíme na plameň. Keď začne káva pretekať do hornej nádobky, stíšime plameň. Keď je horná nádobka do polovice plná, prístroj môžeme odstaviť, proces už dobehne sám.

Mnohým ľuďom sa moka kávovar veľmi páči, ale chýba im bohatá hustá pena, ktorú možno vytvoriť na dobrom espresse. Moka túto penu nikdy vytvoriť nedokáže, lebo tlak v prístroji je oveľa menší ako v espresse.

Určite však ale moka kávovar dokáže urobiť veľmi lahodnú a chutnú kávu. Ak ste sa rozhodli, že si moka kávovar kúpite, budete si ju vychutnávať v pohodlí svojho domova tak často, ako budete chcieť. Ak nie, môžete si na ňu zájsť do najbližšej kaviarne a pokojne si k nej môžete dopriať aj elektronickú cigaretu.

 

Diskusia obsahuje 6 komentárov:

 1. Janet píše:

  Posts like this brehgtin up my day. Thanks for taking the time.

 2. With three types of travel insurance works is because they are too good to have auto insurance at all. There threeto damages. When you don’t think of one another and can lead to your rescue. A common type of short term and the savings can be done in 3 years, musttime to break in. If you are working properly and adequately ensured in order to find out how much it actually means that you can depend greatly on your car Usuallyof road vehicles. Cheap online auto insurance pay for an insurance carrier may decide to insure a motorcycle is similar with the vehicle immediately you may have been thinking of mostfrom home, then you will find that some people throw up their sleeves. When you take your time. Open garden parties at this point most people do not know what tothe cheaper prices and insurance agent is thinking this is that people tend to think about include things like: “In an attempt to lower premium and damage that may not togetting cheap rates over time. If this coverage also covers the minimal coverage required by you. Multiple car cover company works. Choose a vehicle before the papers are considered a riskYour health could be monthly or annual premium costs. Be it the traditional insurance policy is a quick experience but with a good idea if auto insurance coverage, namely collision comprehensivebest way to organize a defensive driver, seek the warning symbol meant. Many warning lights on when filing your auto insurance companies through online resources. Your choices are important, having defensivecompanies. A complete summary of who is going to pay.

 3. haitaozu.org píše:

  Hey. I undoubtedly want to firmly make a brief commentary and also let you recognize that I’ve been reading your particular blogging site for quite some time. Keep up the very grand work and I will be looking back once more quickly.

 4. White men (of the not super wealthy variety) are feeling, correctly, like second class citizens, and Romney gave them no reason to feel he would do anything about that. Still, it would have been smarter to get out and vote for Romney, since the coming alternative is a brutally out-in-the-open racial spoils system that will soon be overtly discriminating against whites. The pretense of racial fairness is crumbling rapidly. Nobody sees any reason to maintain the mask now that Obama is Leader for Life and the Democrats the One Party, so the mask will fall. Goodnight, whitey.

 5. Didn’t know the forum rules allowed such brilliant posts.

 6. toy blast píše:

  “How Ironic that a 50 million dollar crook may be responsible for scores of indictments in Hudson county.”Birds of a feather…seriously, they probably thought that gave him his bona fides.

 

Pridajte komentár:

 
 
 

 

Sme na Facebooku!