S láskou, liči

 
 
 

Trh s doplnkami výživy praská vo švíkoch a ľudia do seba s radosťou ládujú malé tabletky zabezpečujúce zdravie, mladosť a krásu v jednom. Jedným z populárnych trendov sú doplnky obsahujúce bobule liči. Čo však vlastne je toto exoticky znejúce ovocie a prečo je také dobré?

Liči sa vo všeobecnosti považuje za superovocie. Pôvodom z Ázie, dvojslivka čínska, ako znie jeho oficiálne meno, je mimoriadne sladký a šťavnatý druh ovocia. Lahodná dužina liči sa skrýva pod hrubou nejedlou šupkou a pred konzumáciou z nich okrem ošúpania treba vybrať kôstku. Maličké bobuľky sú vynikajúcim zdrojom vitamínu C, kalcia a draslíka. Pre dospelého človeka stačí zjesť deväť  bobuliek liči a jeho denná potreba vitamínu C bude uspokojená. Liči je tiež bohaté na meď, fosfor, vitamín B a tiamín a okrem toho nemá takmer žiaden tuk, cholesterol a sodík.

 

Liči sa pestovalo a spracovávalo už dvetisíc rokov pred našim letopočtom. Západný svet však objavil jeho účinky až v roku 1782. Kedysi si na liči pochutnával čínsky cisársky dvor a bolo prístupné len vyvoleným, dnes jeho blahodarný vplyv na výživu a zdravie môže využívať celý svet. A Američania tak rozhodne robia. Liči je totiž najnovším trendom v oblasti chudnutia.

V spojení s inými ingredienciami ako výťažok zo zeleného čaju alebo bobule acaí má liči totiž údajne aj zoštíhľujúce účinky. Výrobca piluliek Lichi – Super Fruit Diet napríklad tvrdí, že jeho doplnok výživy pomáha rýchlejšie spaľovať tuky, zrýchľuje metabolizmus a obmedzuje chuť na sladké. Samozrejme, ako poistku doporučuje aj pravidelný pohyb a cvičenie, takže aj keď liči pomáha, úspech samotné jedenie piluliek neprinesie.

 

Konštatný prísun článov v tlači o pozitívnych účinkoch liči však nemôže byť náhodou. Hoci ani jeden z mnohých prípravkov na trhu nie je ešte odobrený hlavnou inštitúciou pre jedlo a lieky FDA (Food and Drug Administration), samotné liči je vynikajúcim prídavkom každodenného stravovania. Vychutnáte si s láskou liči aj vy?

 

Nina Frisby

 
 

Pridajte komentár:

 
 
 

 

Sme na Facebooku!