Privítajte jar očistou organizmu!

 
 
 

Jar symbolizuje zrodenie nového života. Slnečné lúče sú príjemným hrejivým balzamom pre ľudské telo i dušu po dlhom zimnom období. Mnohí si však nedokážu jarné obdobie naplno vychutnať, pretože sú sužovaní jarnou únavou.

Cítime sa unavení. Sme náladoví a melancholickí. Hoci sa názory odborníkov na detoxikačné kúry líšia, pravdou zostáva, že rozumné očistenie organizmu nikdy nie je na škodu.

Zoznámte sa so základnými faktami o detoxikácii organizmu

Detoxikácia vo svojej podstate predstavuje špeciálne upravenú diétu, ktorej úlohou je očistiť organizmus od toxických látok, urobiť ho zdravším a odolnejším. Detoxikačné kúry sa uskutočňujú v časovom rozpätí 3 až 21 dní v závislosti od typu očistného režimu. Počas detoxikačného režimu sa konzumujú potraviny, ktoré spĺňajú dve dôležité podmienky – nezaťažujú organizmus toxínmi a zároveň podporujú jeho schopnosť zbavovať sa nahromadených škodlivín.

Očista založená na prijímaní tekutej stravy je náročná, ale účinná

Poznáme viacero typov detoxikačných kúr. Psychicky náročné sú očistné kúry skladajúce sa z presne určeného pitného režimu. Príjem tekutín pozostáva z pitia minerálnych vôd, zeleninových a ovocných štiav či bylinkových čajov. Ide o tzv. pôstne režimy, keď človek neprijíma tuhú stravu. Maximálna dĺžka pitnej kúry predstavuje tri dni.

Šťavy z ovocia a zeleniny dodávajú organizmu potrebné vitamíny a minerály. Vhodnou voľbou sú šťavy z červenej repy alebo listovej zeleniny, ktoré disponujú množstvom pozitív pre organizmus. Pri tomto type očisty si jednotlivé orgány „oddýchnu“. Pitné očistné kúry si vyžadujú pevné odhodlanie a nie sú vhodné pre každého. Dočasne môžu byť sprevádzané slabosťou, bolesťami hlavy, zápchou alebo závratmi. Uvedené príznaky zvyčajne rýchlo pominú.

Prijímanie surových druhov potravy je úľavou pre organizmus

Druhou kategóriou očistných režimov je prijímanie nespracovaných, čiže surových potravín, ktoré neobsahujú nasýtené tuky, škodlivé trans-mastné kyseliny, rafinované cukry a pod. Denný jedálny lístok sa skladá z pestrej palety ovocia, zeleniny, konzumácie orieškov, semienok, zŕn (proso, pohánka, ovos), prípustné sú panenské oleje a zdravé druhy korenín (škorica, kôpor, rasca). Zo sladkých produktov je vhodnou voľbou domáci med. Nezabudnite na zdravé varianty mliečnych produktov.

Tento diétny režim možno aplikovať od 3 do 21 dní. Podľa odborníkov prijímanie surovej stravy prináša vnútornú očistu organizmu, ktorá sa prejaví i navonok. Pokožka je čistá, žiarivá, dochádza k zníženiu hmotnosti a spomaleniu procesu starnutia.

Obľúbenou súčasťou detoxikačných programov je užívanie rozličných preparátov, ktoré majú zabezpečiť očistenie organizmu špeciálne vyvinutými látkami. Sú dostupné vo forme kapsúl, nápojov či kvapiek. Spravidla sú najjednoduchšou formou detoxikačnej kúry.

Ako sa pripraviť na detoxikačnú kúru?

Pred akýmkoľvek očistným režimom je potrebné zistiť, či je pre vás kúra vhodná zo zdravotného hľadiska. Zistite si všetky potrebné informácie a určite presný plán, ktorého sa budete držať. Veľkú úlohu pri akomkoľvek detoxikačnom režime zohráva pitný režim, pretože tekutiny uľahčujú očistenie od toxických látok. V období očisty si doprajte dostatočný oddych, píling pokožky, regeneračný kúpeľ a využívajte silu relaxačných prostriedkov. Snažte sa prijímať potraviny, ktoré bojujú proti zápche.

 

Obrázok: freedigitalphotos.net/lobster20

 
 

Pridajte komentár:

 
 
 

 

Sme na Facebooku!