Najlepšie bývanie? Dedinka v údolí!

 
 
 

Po anglickej časti Veľkej Británie je roztrúsených takmer dvesto dedín (v celom Spojenom kráľovstve je ich viac ako päťsto).

Takmer polovica si nárokuje na oficiálny prívlastok „idylická“. Vo svojom portfóliu sa totiž hrdo pýši atrakciami ako smaragdovo zelená lúka, stredoveký kamenný kostol či trblietavé jazero sťaby vystrihnuté z knižiek romantického básnika a rozprávkara Roberta Southeyho.

Najľúbeznejšie z anglických dedín, viesok a osád sú roztrúsené po Devone, Cornwalli, Dorsete, Somersete Wiltshiri. Vzduch je v nich čistý ako krištáľ. Ticho možno krájať. Hviezdy vidieť lepšie ako z teleskopu. Susedov poznať po mene. Kvety ako z katalógu môžete pestovať vo vlastnej záhrade. A nič z toho sa nedeje na úkor pohodlia! Servis na anglickom (ale i waleskom, severoírskom a škótskom) vidieku totiž nepatrí do kategórie smutného vtipu. Zabudnite prosím na slovenské reálie s najbližšou poštou zastrčenou v dedine za tromi pohoriami a štyrmi dolinami, rozheganým autobusom mátožne premávajúcim dvakrát za deň a predajňou potravín nechyrujúcou o bio čokoláde ani možnosti platenia kartou.

To najlepšie (minimálne pre anglického dvojnožca) však ešte len príde. A to…: Cena nehnuteľností je na vidieku v čarokrásnom Anglicku priemerne o polovicu nižšia ako v najväčších metropolách v tejto časti Spojeného kráľovstva. Výsledok? Vidieckej idyly sa chce zubami-nechtami zmocniť každý správne poblednutý Angličan. Dobre totiž vie, že v jeho domovine nie je dedinská adresa vecou trápneho poníženia, zúfalej hanby ani plebejského pôvodu. Práve naopak. Ide o predmet neskrývaného obdivu, slepej závisti a otvorenej túžby po rovnako šťastnej realitnej voľbe.

Lucia Mušáková

 
 

Pridajte komentár:

 
 
 

 

Sme na Facebooku!