Móda – neustále meniaci sa trend

 
 
 

Módu môžeme charakterizovať ako aktuálny, neustále meniaci sa trend. Dejiny európskeho odievania siahajú až do ranného stredoveku, kedy bol odev aj u vznešenej vrstvy veľmi jednoduchý.

V období, kedy prevládal gotický štýl, aj oblečenie bolo vyznačované mnohotvárnosťou strihu, zameraného na zdôrazňovanie postavy. Suroviny na výrobu domácej tkaniny boli ľan, konope a ovčia vlna.

V bohatých vrstvách boli veľmi obľúbené látky brokát, ktorý sa dovážal z Byzancie, bol popretkávaný striebornou a zlatou niťou. Rúcha boli lemované kožušinami. Základné prvky oblečenia boli veľmi jednoduché, tunika a kabáty, tak u bohatých, ako aj u chudobných. Zásadne sa nelíšil ani ženský odev od mužského.

Rovnako, ako sa módou zaoberali ľudia vtedy, zaoberáme sa ňou dodnes. Neustále sa vyvíjajú materiály, strihy, zaoberajú sa ňou mnohí jednotlivci i módne firmy. Kedysi bola viac doménou žien, dnes je už aj veľa mužov, ktorí sa ňou zaoberajú, niekedy sa zdá, že je viac mužov módnych návrhárov ako žien.

Každý máme svoj vkus a štýl, na základe ktorého si jednotlivé kúsky nášho odevu vyberáme. Jedni nosíme radi dlhé nohavice úzkeho strihu, iní nohavice, ktoré sú dole rozšírené.

Mali by sme však dbať na kvalitu nášho odevu, a to od spodného prádla až po vrchný odev, pretože len v kvalitnom odeve sa budeme cítiť dobre a neuškodí nášmu zdraviu. A určite nezabúdajme ani na obľúbené doplnky, napríklad parfém.

Na trhu je množstvo renomovaných značiek, ktoré síce nie sú lacnými parfémami, ale ich vôňa je nazabudnuteľná. Ich ponuku môžete nájsť aj na mojaparfumeria.sk.

 
 

Pridajte komentár:

 
 
 

 

Sme na Facebooku!