Meranie času

 
 
 

Ak chceme kúpiť nejakú obuv, ktorú potrebujeme, môžeme napríklad navštíviť veľkoobchod s obuvou. Hodinky zas kúpime v hodinárstve, alebo si ich môžeme objednať aj cez internet.

Meranie času je veľmi staré, snáď ako ľudstvo samo. Ľudia sa už oddávna snažili vyjadriť a zmerať takú vec, akou čas je.

Na meranie času sa používali slnečné hodiny, sviečka, vodné hodiny, mechanické hodiny a vežové hodiny. Neskôr prišli digitálne hodinky a atómové hodiny.

Okolo roku 1950 istý norimberský hodinár Peter Henlein zostrojil prvé vreckové hodinky, a to tak, že použil namiesto závažia pero. Neskôr, asi o 25 rokov ich zdokonalil Čech Jakub Zech z Prahy. Jeho výrobky boli známe ďaleko za hranicami, kde žil. Preto, že boli hodinky vyrobené v Norimbergu, dostali názov Norimberské vajce, boli veľmi zaujímavé a vyhľadávané a slúžili až do konca 19.storočia.

Hodinárstvo dosiahlo vrchol svojho rozvoja na prelome 16. a 17. storočia,  začiatkom 18. storočia začali vznikať prvé manufaktúry, na začiatku 19. storočia už aj prvé továrne na výrobu hodiniek a majstri pomaly strácajú svoj význam. Továrenská výroba bola zavedená vo Švajčiarsku a deľbou práce dosiahli nielen najlacnejšie hodinky, ale aj veľmi vysokú presnosť.

Určite dodnes všetci poznáme pojem presný ako švajčiarske hodinky. Švajčiarsko sa postupne stalo hodinárskou veľmocou. Neskôr aj USA a Rusko a masová produkcia sa postupne rozbehla aj v Japonsku a Nemecku.

Norimberské vajce sa neustále zlepšovalo a menilo. Tvar zostal zachovaný, no lepšili sa súčiastky, ktoré boli dômyselnejšie, funkčnejšie a presnejšie. Postupne sa aj zmenšovali, až sa zmenšili na toľko, že ich bolo možné umiestniť do miniatúrneho priestoru, čím vlastne vznikli náramkové hodinky, v roku 1919. Nosili sa na ruke, prste, krku. Neustále sa nielen zmenšovali, ale aj zdokonaľovali. Dnes sa už vyrábajú antimagnetické, odolné proti otrasu či vode. Súčiastky môžu mať zlatý, strieborný či niklový povlak.

Všetci ich radi nosíme, či muži aj ženy. Je ich veľa druhov a značiek, každý si môže nájsť také, aké sa mu najviac páčia. Medzi ženami sú veľmi obľúbené hodinky Guess, ale aj veľa iných známych značiek, záleží od ich vkusu a štýlu.

 

Foto: goodfon.com

 
 

Pridajte komentár:

 
 
 

 

Sme na Facebooku!