Mangostan prináša zdravie i krásu

 
 
 

Mangostan (Garcinia mangostana) patrí k tradičným liečebným prostriedkom v oblastiach Ázie. Domorodé obyvateľstvo využíva chutné plody desiatky rokov pri liečbe bežných zdravotných problémov, kožných ťažkostí, hnačky i infekcií.

Dlhodobé výskumy ovocia nasvedčujú tomu, že mangostan si jednoznačne zaslúži, aby ho spoznal celý svet. Na úvod malé upozornenie, nezamieňajte si mangostan s viac známym mangom.

Plod mangostanu zaujme na prvý pohľad vzhľadom, chuťou i arómou

Plody, v odtieni červenohnedej až záhadnej fialovej farby s priemerom do 7 centimetrov, rastú na strome, ktorý dorastá do výšky 6 až 25 metrov. Vyznačuje sa tmavohnedou až uhľovočiernou kôrou. Dužina exotického ovocia je príjemne sladkokyslá, šťavnatá a mäkká. Pozostáva z niekoľkých trojuholníkových dielov, ktoré sú biele ako snehové vločky. Snehobiele vnútro je chránené hladkou šupkou, ktorá vďaka svojej hrúbke dokonale chráni cenný obsah plodu. Vo vnútri ovocia sa môžu, ale nemusia, nachádzať jadierka. Semená sú vhodné ku konzumácii len po tepelnej úprave – varení alebo pečení.

Mnohí sa pokúšali zistiť pôvod zvodného mangostanu – Thajsko, Barma, Kambodža, Malajzia alebo Singapur? Do dnešných čias sa nikomu nepodarilo vybádať, odkiaľ pomaly rastúci strom naozaj pochádza. Isté je, že stromy obľubujú horúce a vlhké podnebie. V súčasnosti sa stromu darí v oblasti juhovýchodnej Ázie a jeho plody sú rozšírené po celom svete.

Mangostan, aký máš pre ľudské zdravie dar?

Plod mangostan ponúka ľudskému organizmu množstvo cenných látok – silné antioxidanty (xantóny), významné polysacharidy, katechíny, polyfenoly, vitamín C a B1, železo, vápnik, fosfor a vlákninu.

V krajinách, odkiaľ ovocie pochádza, si uvedomujú jeho liečivú silu celé generácie domorodých obyvateľov. Pridáva sa do domácich krémov a mastí, ktoré sú určené pre liečbu kožných ťažkostí. Kôra v podobe čaju sa využíva pri eliminácii hnačiek, liečbe pohlavných chorôb, problémov s močovými cestami a bolestivej menštruácii.

Obzvlášť zaujímavé sú výsledky vedeckých štúdií, ktoré hovoria jasnou rečou. Mangostan disponuje protizápalovými, protiplesňovými a antiseptickými vlastnosťami, ktoré sa skvelo uplatňujú najmä pri kožných problémoch. Za túto skutočnosť zodpovedá viac ako 40 aktívnych látok z radu antioxidantov, ktoré podporujú funkcie imunitného systému. Odborníci potvrdili významné protirakovinové účinky.

Mangostan znižuje hladinu cholesterolu a pôsobí proti starnutiu. Vďaka všestrannej prospešnosti a vynikajúcej chuti sa extrakty z ovocia stávajú vyhľadávaným predmetom doplnkovej liečby mnohých chorôb a významným prostriedkom prevencie.

Staňte sa zdravou a krásnou s mangostanom!

Mangostan sa dá zohnať aj v našich končinách. Pokiaľ hľadáte liečebný a preventívny prostriedok, ktorý ulahodí telu i duši, mangostan je ideálna voľba. Ak sa chcete vyhnúť lietaniu po obchodoch, zaobstarajte si ovocie vo forme stopercentnej šťavy alebo gélu. Týmto spôsobom ho môžete pohodlne konzumovať a použiť v domácej kozmetike. V prípade, že vás trápi konkrétny problém, užívajte ho orálne i perorálne. Extrakt je vhodný pri akné, ekzémoch a celom rade ďalších kožných problémov. Dámy ocenia jeho schopnosť spomaliť starnutie a účinkovať pri liečbe kvasinkových infekcií. Pomôže pri bolestivej menštruácii a tráviacich ťažkostiach.

Tip pre domáce použitie – Výživná pleťová maska s mangostanom

Zmiešajte ¼ šálky kvalitného bieleho jogurtu s čajovou lyžičkou šťavy z mangostanu. Naneste na očistenú pleť a nechajte 20 minút pôsobiť. Pokožka zostane po aplikácii masky jemná, hebká a svieža.

 

Mirka
Obrázok: freedigitalphotos.net/luckypic

 
 

Pridajte komentár:

 
 
 

 

Sme na Facebooku!