Liposukcia: So skalpelom či bez neho?

 
 
 

Ak sa vám nedarí dosiahnuť vytúženú postavu cvičením a úpravou stravy, jednou z možností je liposukcia – odsatie tuku. Ide o bežný zákrok plastickej chirurgie, ktorý sa vykonáva rôznymi metódami: klasickými nástrojmi, laserom, ultrazvukom, tekutinou, vstrekovanou pod veľkým tlakom… Okrem klasickej liposukcie existuje jej bezbolestná, neinvazívna alternatíva. Priblížime vám výhody aj nevýhody oboch spôsobov.

Naplno, ale s bolesťou

I keď sú metódy chirurgickej liposukcie čoraz šetrnejšie, stále ide o chirurgický zákrok, pri ktorom sa musí narezať koža. Pravda, ide len o minimálne, drobné rezy. Liposukcia sa vykonáva v celkovej alebo čiastočnej anestézii. Najprv sa pod kožou uvoľní tukové tkanivo. Spôsob uvoľnenia závisí od použitej technológie. Potom sa uvoľnený tuk odsaje z tela von.

Asi mesiac po zákroku sa odporúča dodržiavať kľudový režim, na operovanom mieste nosiť kompresné obväzy a špeciálnu elastickú bielizeň. Ďalej dodržiavať pitný režim a vhodnú diétu. Po mesiaci kľudu je naopak potrebné začať sa intenzívne hýbať. Každopádne liposukcia nie je spôsob na znižovanie hmotnosti, ale na formovanie postavy – odstránenie tuku tam, kde sa ho veľa nahromadilo. Ak sa nebudete starať o celé telo, môže dôjsť k tragikomickému výsledku: partie s odsatým tukom budú vyzerať pekne a ostatné časti tela budú neforemné. Na mieste, kde sa zákrok uskutočnil, sa už tuk obnoviť nemôže, nakoľko boli trvalo odstránené tukové bunky.

Šetrne, ale čiastočne

V poslednom čase sú čoraz populárnejšie neinvazívne metódy odstránenia tuku. Pri nich sa nemusí nič rezať, zákrok sa uskutočňuje bezbolestne a bez anestézie. Po zákroku sa môžete rovno vrátiť do bežného života, nemusíte sa šetriť alebo nosiť špeciálnu bielizeň. Nepotrebujete ani vyhľadať pracovisko plastickej chirurgie, neinvazívne zákroky vykonávajú moderné prístroje, na ktorých obsluhu stačí školený personál.

Tuk sa v tomto prípade neodsáva, takže nejde o pravú liposukciu. Pôsobením energie zvonka sa tukové zásoby skvapalnia a odplavia von z tela prirodzenou cestou. Použitou energiou môže byť ultrazvuk alebo rádiové vlny. Týmto metódam sa hovorí aj lipolýza. Nie sú určené pre ťažké prípady, keď treba odstrániť veľké množstvá tuku. Skôr sa hodia na drobnejšie skrášľovacie úpravy, na „doladenie“ vašej postavy.

Netreba si však robiť zbytočné ilúzie – na dôslednosť klasického odsatia tuku tento variant nemá. V porovnaní s invazívnymi metódami tu môže odbudnúť tuku menej a navyše je istá pravdepodobnosť, že sa odstránené tkanivo opäť obnoví. Šancu na trvalé odstránenie tuku ovplyvňuje štruktúra tkaniva, časť tela, na ktorej sa pracuje, vek klienta, jeho metabolizmus, spôsob výživy a pohybové aktivity. Preto je dobré ešte pred zákrokom skonzultovať svoje šance s odborníkom a overiť si serióznosť a úspešnosť prevádzky, v ktorej si ho chcete dať urobiť.

Marianna

 
 

Pridajte komentár:

 
 
 

 

Sme na Facebooku!