Levanduľa – bylinka so všestranným použitím

 
 
 

Starí Rimania ju považovali za neodmysliteľnú súčasť božských kúpeľov. Francúzi ju už pred stovkami rokov využívali ako prísadu do voňavých parfumov a predstavovala súčasť nápoja lásky.

V ére našich babiek a prababiek bola levanduľa bylinkou, ktorá nesmela chýbať v žiadnom šatníku. Nevinná rastlinka šírila omamnú vôňu všade navôkol. Symbolizovala čistotu tela i duše. Bola ospevovaná pre antiseptické, protizápalové a antivírusové vlastnosti. Navyše upokojujúce účinky byliny spôsobili, že sa uplatňovala ako prírodný prostriedok pre liečbu depresie a nespavosti.

Ako je to s levanduľou v súčasnosti? Kde sa využíva? Ponúkame vám zaujímavé poznatky o liečivej rastline so širokým spektrom využitia. Neváhajte a inšpirujte sa!

Nezameniteľný vzhľad a vôňa robí z levandule kráľovnú bylín!

Levanduľa je rastlinkou, ktorá miluje teplé slnečné lúče. Svedčí o tom samotný pôvod, pretože pochádza z južných oblastí Európy. Rastline sa darí v oblasti Provensálska, kde sa pestuje v dlhých, omamne voňajúcich lánoch.

Pravidelný slnečný kúpeľ je zárukou, že sa na rastline objavia fialovo-modré kvietky intenzívnej vône. Levanduľu zaraďujeme do kategórie polokrov, ktoré dorastajú do výšky až jedného metra. Ku drevitým stonkám neodmysliteľne patria vždyzelené listy.

Pokiaľ túžite mať levanduľu vždy poruke, s výsadbou začnite na jar, prípadne v jeseni. Navyše, svojím prívetivým vzhľadom skrášli nejednu záhradku.

Využite liečivú silu levandule

Levanduľa sa využíva vo viacerých formách – čerstvá, sušená, v podobe esenciálneho oleja alebo tinktúry. Nájdeme ju v rozličných čajoch, krémoch, géloch, mastiach a kozmetike.

Levanduľa, známy prostriedok ľudového liečiteľstva, sa nevyhla odbornému skúmaniu. Vedecké výskumy potvrdili, že je bojovníčkou proti nespavosti. Stačí, ak zopár kvapiek esenciálneho oleja nakvapkáte na vankúš, prípadne pod vankúš vložte vrecúško so sušenou levanduľou.

Esenciálny olej, ktorý je vhodný pre využitie v aromaterapii, eliminuje okrem nespavosti zlú náladu, podráždenosť, únavu, migrénu, nervozitu, bolesť hlavy a úzkostné stavy. Hodí sa k relaxácii i ako podporný prostriedok koncentrácie. Kúpeľ s esenciálnym levanduľovým olejom uľaví boľavému svalstvu a kĺbom. Astmu, kašeľ a problémy s dýchacím ústrojenstvom možno liečiť inhaláciou byliny.

Levanduľa našla svoje uplatnenie aj pri kožných problémoch. Lieči akné, ekzémy a plesňové infekcie. Je hojivým zázrakom pre drobné ranky, popáleniny a odreniny. Pomáha pri bodnutí hmyzom a modrinách.

V prípade, že sa rozhodnete pre použitie esenciálneho oleja, neužívajte ho vnútorne! Je vhodný k uplatneniu v aromaterapii a k vonkajšiemu použitiu až po zriedení (napríklad s mandľovým alebo olivovým olejom).

Tipy pre použitie levandule v oblastiach zdravia a krásy

Levanduľa má pomerne široké uplatnenie. Poradíme vám, ako pripraviť plnohodnotný čaj, relaxačný kúpeľ alebo masážny olej.

  • Čaj na upokojenie pripravíme tak, že 1 čajovú lyžičku kvetov levandule zalejeme vriacou vodou, necháme lúhovať 10 minút. Scedíme a pijeme po dúškoch.
  • Čaj pre dobrý spánok získame tak, že použijeme 2 lyžičky kvetov levandule. Pijeme dve hodiny pred spánkom.
  • Pri kožných problémoch využijeme silu levanduľového esenciálneho oleja v spojení s mandľovým, prípadne olivovým olejom. Podobný postup použijeme pri získaní masážneho oleja.
  • Pre inhaláciu privedieme do varu hrsť levandule a litra vody. Po zovretí inhalujeme niekoľkokrát denne. Podobne postupujeme aj pri upokojujúcom kúpeli s tým rozdielom, že použijeme väčšie množstvo a po lúhovaní zmes precedíme.
  • Odpudzujúci prostriedok proti moliam vyrobíme tak, že plátenné vrecúško naplníme levanduľou a vložíme do šatníka.
[note color=”#FFEC80″]Náš tip: Najjednoduchšie a veľmi účinné je použitie pravého esenciálneho oleja z levandule v aromaterapii. Stačí zopár kvapiek nakvapkať do aromalampy a nechať sa unášať úžasnými liečivými schopnosťami bylinky.[/note]

Obrázok: www.freedigitalphotos.net/zirconicusso

 
 

Pridajte komentár:

 
 
 

 

Sme na Facebooku!