Las Vegas trochu inak

 
 
 

Syntax je daň, ktorú platia všetci návštevníci Las Vegas, znie môj obľúbený vtip o americkom meste hriechu.

A hoci návštevníci z celého sveta smerujú práve do kasín, kde prehrávajú a vyhrávajú tisíce dolárov rýchlejšie, ako vy stihnete prečítať tento článok, púštne mesto uprostred štátu Nevada nie je len zbierkou kasín a raj gamblerov. Las Vegas je totiž dynamické mesto obklopené dychberúcou prírodnou scenériou.

Ešte v šesťdesiatych rokoch minulého storočia však Las Vegas pripomínalo len fatamorgánu. Hoci mesto existovalo už na začiatku storočia, v roku 1931 získalo povolenie na legálny gambling a legendárni gangstri ako Bugsy Siegel alebo Meyer Lansky sa rozhodli svoj kapitál investovať práve do kasín. Postarali sa o výstavbu napríklad hotela Flamingo, ktorý stojí dodnes a pýši sa takmer 4000 izbami. Mafiánov v ňom dnes už nenájdete, hotel prešiel rukami desiatok majiteľov a jediné, čo mu zostalo, je len farebná a romantická história. Na počesť mafiánskych začiatkov Las Vegas bolo v meste na začiatku tohto roka otvorené múzeum organizovaného zločinu.

Hotel Flamingo však ani zďaleka nie je najväčším či najpopulárnejším hotelom v Las Vegas. Jeho sused, hotel MGM Grand Las Vegas je najväčší hotel na svete. Počet izieb? 5044. Žiadneho zo svojich susedov rozhodne nestretnete dvakrát.

Čaro Las Vegas však siaha aj za hranice mesta. Len pár kilometrov od rušného a vysvieteného Stripu sa nachádza Red Rock Canyon, stovky miliónov rokov stará kamenná formácia, ktorá bola kedysi domovom nespočentných indiánskych kmeňov a dnes je populárnou lezeckou, ale i “bežnou” turistickou destináciou. Nemusíte ani vysadnúť z auta (americký spôsob) a môžete sa kochať dielom mocnej Pani prírody. Ak sa vám však srdce rozbúcha nie pri zvuku štvrťdolárov štrngajúcich do papierového pohárika v kasíne, ale pri vetre vlajúcom cez vaše vlasy a ruky, keď sa úpenlivo držíte dvojtisícového štítu a okolo vás sú len a len kamene, nechajte auto napospas prachu na parkovisku a vydajte sa za dobrodružstvom, šplhajúc sa po kolmej stene smerom k horúcemu slnku nad vami.

Alebo by ste si kaňon radšej pozreli rovno z výšky bez námahy vlastných svalov? Niekoľko desiatok helikoptérových spoločností vás zavezie, kam len budete chcieť. Najpopulárnejšie sú prelety nad Grand Canyonom, ktorý hoci je v inom štáte a od seba ich delí asi 400 kilometrov, vzdušnou čiarou ležia takmer na rovnakej rovnobežke a helikoptérou ste tam za chvíľu.

Nechať sa unášať vo výškach a pozerať sa na svet z vtáčej perspektívy je určite lepší program, ako zostať zatvorený v kasíne s umelým osvetlením. Tento zážitok s vami zostane celý život.

 

Nina Frisby

 
 

Pridajte komentár:

 
 
 

 

Sme na Facebooku!