Lahodné na jazyku…

 
 
 

…no s nepotrebnou záťažou prázdnych kalórií. Ak sa snažíte schudnúť, nie je pre vás väčší nepriateľ ako alkohol. Ten je totiž zdrojom prázdnych kalórií a kameňom úrazu pre mnohých ľudí, ktorí sa snažia schudnúť. A mnohí o tom ani nevedia.

Každý jeden gram vypitého alkoholického nápoja dodáva telu 7 kalórií a žiadnu výživu. Hoci neobsahuje žiaden tuk či cukor, neobsahuje nič, z čoho by vaše telo malo akýkoľvek benefit. Alkohol je tiež diuretikum, takže vás pripraví o vodu a dôležité minerály. Navyše, mnohé drinky sú pripravené s pomocou smotany, bublinkovej (a rozhodne nie diétnej) sódy, džúsu alebo iných sladkých prísad a to zvyšuje ich kalorickú hodnotu ešte viac. Jedno poldeci tvrdého alkoholu má približne sto kalórií, rovnako aj malý pohár vína. Gin s tonicom má však dvakrát toľko, rovnako aj populárne martini či margarita.

Ak vypijete na večeru pol fľaše vína, práve ste skonzumovali asi 250 kalórií. Za to ste mohli mať misku cereálií s mliekom a ovocím, ktoré by vám tiež poskytli proteín, vlákninu, kalcium a železo. Z vína máte len… opicu. Ak vypijete celú fľašu, je to ako zjesť jeden BigMac. Nezdravé? Možno. Zbytočné? Rozhodne.

Pitie alkoholu v sebe skrýva viacero nástrah pre krásne telo – pojedanie slaných pochúťok, ktoré sa s alkoholom často podávajú, zvyšuje smäd a tým pádom aj konzumáciu alkoholu, zvýšená hladina alkoholu v tele vedie k poruchám spánku, narušeniu prirodzeného denného rytmu, rytmu trávenia, žalúdočným problémom deň po… Pri snahe o krásne telo sa teda konzumácia alkoholu rozhodne neodporúča, je skôr prekážkou ako odmenou. Ak si však už chcete za pohárik dopriať, siahnite v prvom rade po víne, ktoré má zo všetkých alkoholických nápojov najmenej kalórií. Opatrní buďte s tvrdým alkoholom, pivom a likérmi, tie narobia viac škody ako úžitku.

V USA je momentálne veľkým hitom značka koktejlov SkinnyGirl, , ktoré v roku 2009 uviedla na trh biznismenka Bethenny Frankel. Kombinujú v sebe potešenie z pohára margarity alebo sangrie a chýbajúci pocit viny z nadmerného množstva práve skonzumovaných kalórií. Okrem toho, na trh bolo nedávno uvedené pivo Budweiser, ktoré má len 55 kalórií. Aj pri nich však platí – konzumujte s rozumom. Nízky počet kalórií ešte neznamená, že tieto drinky obsahujú aj menej alkoholu.

 

Nina Frisby

 
 

Pridajte komentár:

 
 
 

 

Sme na Facebooku!