Krásne vlasy v lete 1.

 
 
 

Vlasy sú tvorené z 80 % proteínmi, 10-15 % vodou a 5 – 10 % ich štruktúry tvoria pigmenty, minerály a lipidy. Ich vzhľad sa odvíja najmä od stavu vonkajšej vrstvy – kutikuly. Tá sa skladá z jemných šupinatých buniek, ktoré chránia vlasy pred vonkajšími škodlivými vplyvmi. Keď je táto vrstva zdravá a hladká, naše kadere majú prirodzený hodvábny lesk a žiaria zdravím. Akonáhle sa však kutikula poškodí, vlasy sú na pohľad matné a drsné, zle sa rozčesávajú a viac sa lámu.

V lete na ne striehnu okrem obvyklých nástrah ako je tupírovanie, fénovanie, kulmovanie a farbenie aj škodlivé poveternostné vplyvy. Tým, že sa viac vystavujeme slnku, kúpeme sa v chlórovej vode na kúpaliskách a v slanom mori, im veľmi neprospievame. Nejedna z nás sa preto z dovolenky vráti so zničenými vlasmi, ktoré potom potrebujú niekoľkotýždennú výdatnú regeneráciu. V extrémnych prípadoch, keď sú vlasy príliš poškodené, im dokáže pomôcť len krátky zostrih u kaderníka.

Aby sme predišli takejto pohrome, mali by sme svojim vlasom dopriať počas letného obdobia špeciálnu starostlivosť. Ponúkame vám zopár tipov, ako na to:

1. Používajte vlasovú kozmetiku určenú špeciálne pre váš typ vlasov. Vyskúšajte značky prírodných produktov bez agresívnych chemikálií, ktoré ich zbytočne zaťažujú. Pri umývaní naneste na hlavu len minimálne množstvo šampónu a čím skôr ho zmyte. Po umytí opláchnite vlasy studenou vodou. Povrchové bunky vlasov sa tak krásne uzavrú a budú pôsobiť hladkým dojmom.

2. Ošetrujúce prípravky ako kúry a balzamy môžu síce vlasy čiastočne zregenerovať, nikdy ich však nenanášajte po celej dĺžke vlasu v hrubej vrstve. Pri korienkoch, kde je viac maziva, postačí tenká vrstva prípravku, hojnejšie ho nanášajte len pri končekoch. Ak chcete posilniť účinok regeneračného zábalu, zabaľte vlasy po nanesení prípravku do fólie a trochu ich zohrejte teplým vzduchom z fénu.

Ďalšie priehrštie dobrých rád nájdete v druhej časti tohto článku.

Katarína

 
 

Pridajte komentár:

 
 
 

 

Sme na Facebooku!