InBody 2.: Odpovede na otázky o vašom tele

 
 
 

Minule sme si popísali prístroje InBody, ktoré merajú ľudské telo zvonka i zvnútra a tak dokážu zistiť veľa zaujímavého o našom zdravotnom stave. InBody prístroje existujú v rôznych modeloch, väčšina z nich nedokáže všetko z možností, ktoré si tu popíšeme. Špičkový InBody 370, ktorý ako jediný na Slovensku vlastní bratislavské štúdio Royal Estetic, ich obsahuje všetky. Preto vám dokáže odpovedať na otázky:

 Z čoho sa skladá moje telo?

To, že vaše telo sa skladá z vody, bielkovín, minerálnych látok a tukov, viete. InBody však zistí, v akom ich máte vzájomnom pomere, či sú tieto pomery v poriadku s ohľadom na vaše pohlavie a vek, alebo či poukazujú na nejaký problém. Lepšie modely dokážu odhaliť aj pomer minerálnych látok viazaných v kostiach a mimo ne. Ten je dôležitý pre odhalenie rizika osteoporózy.

Hrozí mi nadváha?

Najpopulárnejším spôsobom určovania obezity je dnes BMI alebo Body Mass Index. Nadváha sa pri ňom určuje len na základe výšky a hmotnosti. Môže to byť veľmi zavádzajúci spôsob, pretože je obrovský rozdiel, či tie „kilá navyše“ tvorí tuk alebo svalová hmota. Svalnatí kulturisti by podľa výpočtu BMI mali byť obézni, čo je samozrejme nezmysel. InBody preto meria vzájomný pomer tuku a svalov v tele. Navyše vám povie, koľko tuku máte v oblasti pásu, kde tuk predstavuje najväčšie zdravotné riziko.

Mám dosť svalovej hmoty?

Merania pomeru tukov a svalov sú dobré nielen kvôli určovaniu nadváhy. Pri chudnutí totiž okrem tukov strácate aj aktívnu svalovú hmotu a hmotu vnútorných orgánov. Správne chudnutie je také, pri ktorom ubúdajú tuky rýchlejšie ako svalová hmota. Pri opakovaných meraniach pomocou InBody si môžete overovať, či chudnete zdravo alebo rizikovo.

Mám vnútorné tuky?

Vnútorné tuky na rozdiel od podkožných tukov pri pohľade zvonka nevidno. Pritom sú omnoho nebezpečnejšie, pretože sa usádzajú v priestore medzi vnútornými orgánmi a tým ich ohrozujú. Podkožné tuky sú skôr estetický problém, vnútorné môžu viesť až k smrteľným ochoreniam. Nie každý vie, že vnútorné tuky vznikajú okrem prejedania aj pri hladovkách a drastických diétach. Vystresovaný organizmus si ich začne vytvárať ako zásobu na horšie časy. Lepšie modely InBody dokážu existenciu vnútorných tukov odhaliť.

Je moja postava vyvážená?

Pri jednostrannom zaťažovaní len niektorých častí prestáva byť naše telo harmonicky rozvinuté. InBody vás informuje, ak máte pravú, ľavú, hornú či dolnú polovicu tela rozvinutú neadekvátne viac oproti ostatným partiám. Na základe toho sa môžete pri cvičení viac zamerať na menej rozvinutú časť tela.

Hrozia mi opuchy?

InBody vám odmeria aj pomer vnútrobunkovej a mimobunkovej vody. Ak je vody, ktorá nie je viazaná v bunkách, príliš veľa, zhromažďuje sa na rôznych miestach v tele, kde potom hrozia opuchy. Príčinou môžu byť poruchy ľadvín ši pečene, zápalové ochorenia alebo nedostatky vo výžive, ktoré sa takto dajú včas odhaliť. Zvýšené množstvo vody je prirodzené pre tehotné ženy a ženy počas menštruácie, preto by sa takéto ženy nemali na meraniach pomocou InBody zúčastňovať.

 Možností, ktoré InBody ponúka, je ešte viac. V poslednej časti seriálu si povieme, ako sa výsledky meraní prezentujú v podobe prehľadného tlačeného výstupu. A na čo všetko sa tento výstup dá použiť.

 
 

Pridajte komentár:

 
 
 

 

Sme na Facebooku!