InBody 1.: Vynález kórejského inžiniera

 
 
 

Tak ako koniec 20. storočia znamenal technologickú revolúciu v oblasti informačných a komunikačných technológií, začiatok 21. storočia prináša rozmach zariadení, zameraných na zlepšenie zdravia. Jednou z prevratných noviniek sú prístroje InBody, ktoré kompletne merajú vonkajší tvar ľudského tela i jeho vnútorné zloženie. Práve mapovanie vnútorného prostredia organizmu nám môže veľa povedať o našom reálnom stave.

 Vonkajšie merania nám povedia o našej výške, váhe, obvode pása… Neukážu nám však pomer tuku a svalovej hmoty alebo množstvo vnútorného tuku, ktorý sa utvára okolo vnútorných orgánov. InBody tak môže odhaliť, že na prvý pohľad zdravý a štíhly človek má skryté problémy, ktoré ak ostanú zanedbané, sa môžu časom prejaviť v podobe rôznych zdravotných problémov.

 Predchodcovia boli nepresní

 Ľudské telo sa skladá z vody, proteínov, tukov a minerálov. Ich vzájomná vyváženosť je nevyhnutná pre naše zdravie. Aby však merania týchto pomerov dávali zmysel, musia byť pomerne presné. Metóda na vnútorné merania tela BIA bola vyvinutá už koncom 60. rokov. Vychádza zo skutočnosti, že telo sa skladá prevažne z vody a voda je dobrým vodičom elektriny. Na základe pomeru telesnej výšky a impendancie (odporu, ktoré telo kladie elektrickému prúdu) sa dá vyrátať viacero ukazovateľov, vypovedajúcich o vnútornom zložení organizmu.

 Prvé komerčné prístroje, založené na tejto metóde, boli uvedené na trh začiatkom 80. rokov v USA. Neskôr sa však ukázali ich nedostatky. Prístroje síce dokázali ľahko odmerať telesné údaje, výsledky však neboli vždy presné. Pretože sa na meranie používala len jedna frekvencia, musel sa prístroj zakaždým rozlične kalibrovať, podľa pohlavia a veku pacienta. A ani úpravy nedokázali zabezpečiť presné merania pri atypických skupinách: deťoch, starých ľuďoch, športovcoch a obéznych osobách.

 Kórejské zdokonalenie

 Celá technológia by tak možno odišla do zabudnutia, nebyť kórejského vedca, doktora Ki-Chul Cha. Ki-Chul Cha vyštudoval najskôr doma v Kórei mechanické inžinierstvo, neskôr bioinžinierstvo v americkom Utahu. V 90. rokoch absolvoval doktorské štúdium na Harvarde, kde sa venoval práve problematike meraní ľudského tela.

 Ki-Chul Cha v rámci svojich odborných prác technológiu BIA zdokonalil tak, že sa stala presnejšou a reálne použiteľnou. Dovtedy sa na merania používala jediná frekvencia a navyše sa celé telo meralo ako celok. Ki-Chul Cha prišiel s meraním viacerými frekvenciami. Okrem toho sa pri jeho metóde osobitne meria trup a osobitne každá zo štyroch končatín. Zohľadňuje sa tak odlišné vnútorné zloženie jednotlivých častí tela. Navyše sa meria cez osem dotykových elektród miesto pôvodných štyroch, čím sa presnosť meraní ešte viac umocňuje.

 Na základe tejto technológie vyvinul kórejský vynálezca prístroje InBody a založil spoločnosť Biospace, zameranú na ich výrobu. Dnes sa predávajú po celom svete a nájdete ich už aj na Slovensku. Väčšinou ide o modely nižšej rady, špičkový InBody 370 sa u nás nachádza len jediný, v bratislavskom salóne zdravia a krásy Royal Estetic (www.royalestetic.sk).

Nabudúce si povieme o tom, čo všetko dokáže InBody odmerať a na čo je to dobré.

 
 

Pridajte komentár:

 
 
 

 

Sme na Facebooku!