Gotická romantika

 
 
 

Do slovenských kín konečne dorazila najnovšia filmová adaptácia solídnej anglickej klasiky: Jana Eyrová. Nasporte si euro mince na lístok a tešte sa na najkrajšieho Edwarda Fairfaxa Rochestera vo filmovej histórii, poctivo mystické anglické kulisy a trochu mrázu chodiaceho po chrbte.

Dvojhodinové kinematografické spracovanie slávneho románu Charlotte Bronteovej alias Currer Bellovej však na prvé vyrátanie faktov okolo Anglicka akoby ani nechodilo. Snímku nakrútil Cary Fukunaga, americký režisér s japonskými koreňmi. Distribúciu zastrešili americkí Focus Features. Do úlohy hlavnej hrdinky Jany Eyrovej si pán filmotvorstva vybral Miu Wasikowsku, austrálsku herečku s poľským rodokmeňom. Rola ústredného hrdinu pána Rochestra sa ušla Michaelovi Fassbenderovi, Írovi s nemeckou krvou. Tvorba scenára prischla Moire Buffini, Írke s príslušnosťou k talianskemu genofondu.

Ale inak, napriek tomu a vďaka bohu, predstavuje tohtoročná filmová Jana Eyrová anglickú mystiku, gotiku a romantiku sťaby vystrihnutú z učebnice.

Prvú srdečnú gratuláciu posielame pani scenáristke. Po dvoch desiatkach filmových a televíznych spracovaní nehynúceho príbehu osudovej lásky sme sa konečne dočkali prerozprávania, ktoré nie je prísne lineárne a slepo-tupo nekopíruje knižnú predlohu ako nedotknuteľnú modlu. väčšina deja je divákovi pretlmočená vo forme flashbackov. Ak sa vám teda podarí prísť do kinosály s päťminútovým meškaním a na plátne rovno zočíte nadrozmernú tvár dospelej Jany Eyrovej na úteku z Thornfieldu, nepanikárte. Do piatich minút sa dočkáte pohľadu na malú Janku v nádherných šatách a prezdobených interiéroch honosného sídla krutej tety Reedovej.

Tak ako je nechronologicky napísaný scenár veľkým osviežením, pohľad na všetko typicky anglické je hotovým povznesením. Príroda je pekne drsná, budovy sú zvonku rozprávkové a zvnútra strašidelné, humor je suchý a priamy.

Klobúk dolu si zaslúži i riskantný kasting. Michaelovi Fassbenderovi do veku pána Rochestera chýba dobrých desať rokov, ale herec hendikep absentujúceho krížika na chrbte s ľahkosťou preklenul spaľujúcim pohľadom a pôsobivým hraním. Jana Eyrová mala byť, ako sa píše v románe, anglicky bledá, malá a prostá. Hoci Mia Wasikowska okolo Angličanky neprešla ani širokým oblúkom, s pomocou zoškareďujúceho all natural mejkapu, dobovo upravených vlasov, šedých bezduchých kostýmov, mdlého pohľadu a strohého vyjadrovania , by ste jej uverili aj keby začala uprostred filmu nepríčetne jačať, hoci aj s rodným austrálskym prízvukom.

Milovníci Anglicka majú dôvod zatlieskať nevídanému dôrazu na gotické poňatie predlohy. Hlasné šusťanie trávy, strašenie v domoch, mámivé preludy, slová šeptané odnikadiaľ, tmavé, hmlisté noci a dni prehlušované hrôzostrašnými zavýjaniami vetra dokonale vykreslili krajinu. Tešíme sa, že režisér nepodcenil ich vplyv pri skladaní príbehu anglického ako Anglicko samotné.

Pozrite si oficiálny trailer filmu Jane Eyre 2011

 

Text: Lucia Mušáková

 
 

Pridajte komentár:

 
 
 

 

Sme na Facebooku!