Estée Lauder 1.: Nedala na mamu

 
 
 

Jozefína Ester Mentzerová sa narodila v New Yorku ako najmladšie dieťa v prisťahovaleckej rodine maďarských Židov. Tak bezvýznamná, že sa ani nedochoval jej dátum narodenia. Predpokladá sa, že to bolo niekedy v rokoch 1906 až 1908.

Strach zo slnka

Estée, ako Ester nazývali, v spomienkach na svoje detstvo uvádza, že trpela fóbiou zo slnka. Mama totiž svojim trom dcéram tvrdila, že pre krásu nie je nič škodlivejšieho ako slnečné lúče. Dbala na to, aby von nevychádzali bez rukavíc a slnečníkov. Estée sa hanbila, že takto vzbudzuje pozornosť a rozhodla sa, že vynájde krém na ochranu pred slnkom. Mama jej však skepticky tvrdila, že keby to šlo, už by ho dávno vymyslel niekto iný. Našťastie sa mamou nenechala presvedčiť.

Celé hodiny experimentovala s detskou hrou Malý chemik a strávila veľa času u strýka Johna Shotza, ktorý mal za domom chemické laboratórium. Naučila sa od neho ako sa miešajú krémy a pleťové mlieka, postupne jeho recepty sama zdokonaľovala.

Začiatky v kuchyni

V devätnástich rokoch stretla živnostníka Josepha Lautera, o päť rokov neskôr sa s ním zosobášila a mala s ním syna Leonarda Allena. Vydaté ženy mali v tom čase vymedzené miesto pri sporáku a preto neprichádzalo do úvahy, aby sa Estée venovala kariére dermatologičky, ktorú si pôvodne vysnívala.

Verila, že sa jej podarí preraziť so svojimi štyrmi kozmetickými receptami na zlepšenie a ošetrovanie pleti. Uvarila prvé dávky v kuchyni a dohovorila sa s majiteľkou kaderníckeho salónu, ktorý sídlil na rovnakej ulici, že ich bude zadarmo ponúkať jej zákazníčkam. Ich kvalitou si bola istá, verila, že sa ženy nabudúce vrátia a kúpia si ich. Takáto veľkorysosť sa jej oplatila. Krémy  čoskoro predávala nielen v blízkom okolí, ale objednali si ich aj  susedné salóny.

Jej kozmetika stále vznikala na sporáku, páchol od nej celý byt. Mala čoraz viac starostí nielen s výrobou, ale aj s odbytom. Žila len pre svoju prácu. To sa negatívne odrazilo na vzťahu s manželom a po deviatich rokoch manželstva sa s ním rozviedla.

Práca nie je všetko

„Vydávala som sa veľmi mladá, trpela som núdzou a bola som ustavične zatvorená doma,“ spomínala Estée neskôr. „Veľmi som túžila vyniknúť, dostať sa medzi ľudí a dobre zarábať. Keď sa mi to podarilo, moja rodina sa rozpadla. Čoskoro po tom som zistila, že mi v živote čosi chýba, môj život sa mi zdal pustý a prázdny. Stretla som sa s bývalým manželom a otvorene sa s ním pozhovárala. Uvedomili sme si, že sa navzájom potrebujeme a chceme byť jeden pre druhého oporou.“

Dali sa opäť dokopy a znova sa zosobášili. Joseph uznal, že jeho žena má veľký talent. Skončil so svojou živnosťou a pomáhal Estée v podnikaní. Zobrali si úver a založili kozmetickú dielňu.

O vzniku a vzostupe značky Estée Lauder sa dočítate v záverečnej druhej časti.

Marianna

 
 

Pridajte komentár:

 
 
 

 

Sme na Facebooku!