„Dobrý človek starne krásne a zlý škaredo.“ Jožo Ráž (3.)

 
 
 

„Myslím si, že dobrý človek starne krásne a zlý škaredo.“

Jožo Ráž pre webový portál a časopis Krásne Telo

 

Jožo Ráž (56), slovenský hudobný skladateľ, spevák, hráč na basgitaru, vášnivý motorkár a pretekár  na autách. Milovník lahodnej suchej whisky s ľadom a kubánskych cigár. Ešte na základnej škole začal spievať v skupine Elán, ktorú založil Vašo Patejdl. V rokoch 1984-85 odohrali v Československu a v okolitých štátoch takmer 500 koncertov. V nedeľu, 20. Júna 1999, keď sa vracal z nahrávacieho štúdia Vaša Patejdla, ktoré má v starej Dúbravke (mestská časť Bratislavy), stal sa obeťou dopravnej nehody.  23.6.1999 po 9 hodinovej operácie hlavy sa druhýkrát narodil, vtedy sa celé Slovensko modlilo a držalo mu palce. Preslávil a robil dobrú reklamu pre Slovensko doma i v zahraničí. Skupina Elán na čele s jej spevákom Jožom Rážom je stále najlepšou kapelou bývalého Československa.  V roku 2007, koncertovali napríklad aj v New Yorku. Vlastným povolaním je psychológ. V súčasnosti pripravuje muzikál, koncerty aj nové platne. A samozrejme stále predáva svoje obľúbené motorky. Má celý život jednu manželku, ktorú pozná už od základnej školy. Spolu s ňou má dvoch synov a už aj dve vnučky!

 

Na čom v poslednom období pracujete. Čo chystáte?

Vydali sme koncom roka platňu Anjelská daň, ktorú sa snažíme propagovať a dostať medzi ľudí. Chystáme muzikál, ktorý bude mať na jeseň tohto roku premiéru v Prahe a neskôr v Bratislave. Muzikál sa volá „Ȏsmy Svetadiel“ a v práci na ňom, sme už dosť ďaleko. Dúfam, že sa podarí. No a potom, začiatkom budúceho roka pripravíme koncertné turné, ktoré bude zase iné, ako sme robili doteraz.  Také zvláštne „unplugged“ a ďalšie platne budeme robiť budúci rok.

Čo by ste našim mladším čitateľom poradili? Podľa vás ako vravíte „baby“, tak kde sa nájdu „baby“ na celý život?

Všade. Nedá sa povedať, kde by ich mal hľadať? Keď príde moment, že sa stretnú dvaja, ktorí sú si súdení, baba má byť prirodzená, taká aká je, vo fyzickej a psychickej forme. Nemusí nič preháňať, chodiť každý deň do posilňovne, ale má byť vo forme a prirodzená. Nesmie to byť tak, že „kúp mi auto“ a „pôjdeme do postele“…, to je niečo, čo sa momentálne dosť praktizuje, a toto ja neznášam. Je mi z toho na grcanie, sk****ný kapitalizmus.

Pesnička Ver mi, má niečo spoločné so skutočnosťou?

(Prv smiech a potom hlboké povzdychnutie …) Je to zo života. Je to zo života. Tak ako pieseň „Odpusť mi láska“.

Z Biblie, keď Boh stvoril prvého človeka na svoj obraz Adama a následne ženu vytvoril z jeho rebra, logicky Adam by mal byť krajší ako Eva. Prečo je to podľa vás naopak?

Je také nemecké porekadlo: „Übung macht den Meister“ , v preklade „Cvičenie robí Majstra“, teda že keď Boh tvoril Adama, ešte to nemal celkom v rukách, a keď ženu, tak už vedel ako na to, a preto ju urobil krajším stvorením. A je to aj v súlade s mojim názorom o prírodnom zákone, že muž má byť silný a žena krásna. To je predpoklad, pre ich šťastie v živote. Takže…, preto muž nemusí byť krásny, lebo on musí byť predovšetkým silný.

 

Autorizovaný rozhovor, autor a foto: Marcel Tajcner

 

Diskusia obsahuje jeden komentár:

  1. Liberty píše:

    Esistono esseri umani ai quali piace solo divertirsi. Una compagnia &qoeo;deprimentu&qutt; li infastidisce, ci manca poco che ti dicano "Ti vuoi ammazzare? Ok, allora ammazzati, ma per favore evita di deprimermi visto che io a differenza tua non ci tengo ad avere il morale a terra, e mi piace sentirmi su di giri".Le classiche persone che, se un giorno dovessi contare sul loro aiuto, puoi pure buttarti nel fiume.Evita l'amarezza Luca, perdendo una tizia del genere ci hai solo guadagnato.

 

Pridajte komentár:

 
 
 

 

Sme na Facebooku!