„Dobrý človek starne krásne a zlý škaredo.“ Jožo Ráž (2.)

 
 
 

„Myslím si, že dobrý človek starne krásne a zlý škaredo.“

Jožo Ráž pre webový portál a časopis Krásne Telo

 

Jožo Ráž (56), slovenský hudobný skladateľ, spevák, hráč na basgitaru, vášnivý motorkár a pretekár  na autách. Milovník lahodnej suchej whisky s ľadom a kubánskych cigár. Ešte na základnej škole začal spievať v skupine Elán, ktorú založil Vašo Patejdl. V rokoch 1984-85 odohrali v Československu a v okolitých štátoch takmer 500 koncertov. V nedeľu, 20. Júna 1999, keď sa vracal z nahrávacieho štúdia Vaša Patejdla, ktoré má v starej Dúbravke (mestská časť Bratislavy), stal sa obeťou dopravnej nehody.  23.6.1999 po 9 hodinovej operácie hlavy sa druhýkrát narodil, vtedy sa celé Slovensko modlilo a držalo mu palce. Preslávil a robil dobrú reklamu pre Slovensko doma i v zahraničí. Skupina Elán na čele s jej spevákom Jožom Rážom je stále najlepšou kapelou bývalého Československa.  V roku 2007, koncertovali napríklad aj v New Yorku. Vlastným povolaním je psychológ. V súčasnosti pripravuje muzikál, koncerty aj nové platne. A samozrejme stále predáva svoje obľúbené motorky. Má celý život jednu manželku, ktorú pozná už od základnej školy. Spolu s ňou má dvoch synov a už aj dve vnučky!

 

Navodili ste ma na otázku a zamyslenie sa…, časť ľudí to odsudzuje, druhá časť to vníma ako normálne. Čo si myslíte o skrášľovaní mužov?

Ja som za to, nech si každý robí, čo chce. Keď sa muž chce maľovať, nech sa maľuje, ja by som to nerobil! J)) (obrovský spontánny smiech)

Čo pieseň – O čom sníva opičák, o najkrajších samicách? Šepkalo sa, že pesničku ste venovali Vladimírovi Mečiarovi. Čo je na tom pravdy?

Nič.

Ak môžete, povedzte ako ste sa stotožnili s týmto textom, čo ste si predstavovali?

No, tak to je text o základom princípe života v džungli aj v civilizácii. Vnímal som ho, ako vyjadrenie pocitu, čo sa deje v civilizácii. Je to vtipné a dobre sa to uchytilo. Ľudí to baví, takže nič, je to ako všetky naše texty zo života, a je to pravdivé.

Určite najviac vo vašom živote zohrala pieseň „Tanečnice z Lúčnice“. V Lúčnici ste spoznali slečnu Nosáľovú, terajšiu manželku? Alebo naopak.

(Smiech) So svojou ženou sa poznám už od šiestej triedy základnej školy, takže to je samozrejme, že sme sa poznali, dávno, dávno pred tým.., a pesničku Boris napísal, aby jej urobil radosť a ja som zložil hudbu a naspieval.

 

Autorizovaný rozhovor, autor a foto: Marcel Tajcner

 
 

Pridajte komentár:

 
 
 

 

Sme na Facebooku!