Čaro okuliarov (2.)

 
 
 

Legendárny návrhár optických doplnkov Alain Mikli zmení váš pohľad na dioptrické okuliare so sviežosťou a ľahkosťou a raz a navždy. Konečne!

Alain Mikli, hviezda v oblasti optického dizajnu, vás svojimi slovami i výtvormi oslobodí od dioptrických tráum každého druhu, hĺbky i veku.

Čo legendárny dizajnér prezradil od okuliarov v druhej časti svojho rozjímania?

  • Dizajn dioptrických okuliarov podlieha módnym trendom, zmenám a vlnám, avšak nie tak rýchlo a zásadne ako oblečenie. Možno je to dané i tým, že nositeľ okuliarov skrátka nie je ochotný meniť druhé oči tak rýchlo ako vetrať šatník. Priemerná nositeľnosť pomôcok pre oči je vo Francúzsku dva až tri roky. Mnoho ľudí navyše nosí vysoko kvalitné, dokonale prepracované a finančne náročné doplnky, ktoré by bolo hriech vyhodiť po polroku do koša.

  • Treba si uvedomiť, že okuliare sú v prvom rade zdravotná pomôcka pre ľudí, ktorí potrebujú lepšie vidieť. A pretože ich nosíte celý deň a na rôzne príležitosti, musia byť originálne, no zároveň neutrálne, pútajúce pozornosť, no zároveň schopné splynúť s prostredím, štýlové, no zároveň nie vyhranené ako klasické módne doplnky, aktuálne, no zároveň nadčasové.

  • Materiál, z ktorého kreujem okuliare, je acetát celulózy. Ide o výnimočnú surovinu vyrobenú z bavlny. Dovoľuje mi prenášať predstavy z virtuálnej roviny do tej hmatateľnej bez najmenšej prekážky. Spomedzi všetkých materiálov ma práve acetát celulózy najmenej obmedzuje pri tvorbe tvarov a farieb. Pracujem s ním už tridsať rokov a doteraz mi nekládol nijaké hranice. Myslím, že mu ostanem verný až do konca kariéry.

Ja sám som začal okuliare nosiť až počas stredoškolských štúdii. Mal som sedemnásť alebo osemnásť rokov, keď som si všimol, že ťažko dovidím na tabuľu. Hneď na prvé nosenie som sa do okuliarov zamiloval. Dodnes som svojmu otupenému zraku vďačný. Veď mi úplne zmenil život!

 

Text: Lucia Mušáková

 
 

Pridajte komentár:

 
 
 

 

Sme na Facebooku!