Brušný tanec 1.: Návrat k prirodzenej ženskosti

 
 
 

„Brušný tanec“ mu začali hovoriť až Európania, keď ho koncom 19. storočia objavili. V skutočnosti by sa mu mohlo hovoriť „panvový tanec“, pretože pohyby tela vychádzajú skôr z panvy ako brucha. Oficiálny odborný názov je „orientálny tanec“. Nech už mu hovoríme akokoľvek, jeho pôvod je zahalený tajomstvom. Niektoré archeologické nálezy naznačujú, že mohol vzniknúť pred niekoľkými tisícročiami v Indii, odkiaľ sa rozšíril do arabského sveta. Iní odborníci predpokladajú jeho vznik v Afrike alebo Turecku.

Nech je akokoľvek, skupiny a kurzy brušného tanca fungujú aj v mnohých slovenských mestách. Čo tak fascinuje na tomto exotickom tanci európske ženy? Väčšina sa zhodne na tom, že sa pri ňom cítia viac ženami. Hrdé, sebavedomé držanie tela im pomáha dvíhať ich vlastné sebavedomie. Vlnivé pohyby formujú prirodzene zaoblenú ženskú postavu. Nie plochú, mužskému telu sa podobajúcu postavu, ktorá sa stala jedným z ideálov krásy
v modernej civilizácii.

Telo sa prirodzene uvoľní, pri pravidelnom tancovaní sa zmierňujú problémy s chrbticou a menštruačné bolesti. Brušné tanečnice majú ľahšie pôrody a po pôrode sa ich telo rýchlejšie vráti do pôvodného stavu. Hlavný účinok je však psychický. Moderné ženy sú často až príliš kritické voči svojmu telu, pri tanci ho začínajú akceptovať a lepšie spoznávať. Slovom:
začínajú sa mať rady.

Začínajúce tanečnice sa najprv učia izolovane zvládnuť jednotlivé prvky: krúženie panvou, vláčne pohyby rúk, vlnenie bokmi, posuvy hrudného koša a základné kroky. Potom ich začínajú kombinovať a čoraz viac improvizovať. Orientálny tanec nebazíruje na presných choreografiách, každá žena by ním mala vyjadrovať svoju jedinečnosť. Čosi iné sú verejné vystúpenia profesionálnych tanečníc, ktoré bývajú nacvičené, i keď takisto nechávajú priestor na improvizáciu. K vystúpeniam už patria pestré exotické kostýmy, tie profesionálne stoja aj niekoľko tisíc eur. Začiatočníčke postačí šatka previazaná okolo bokov.

V druhej časti článku si povieme o moderných formách brušného tanca, ktoré vznikli už na Západe: Tribal Dance a Gothic Belly Dance.

Marianna

 
 

Pridajte komentár:

 
 
 

 

Sme na Facebooku!