Británia na zjedenie (4.): Plnené cornwallské tašky

 
 
 

Pár desiatok výtvorov ostrovnej kuchyne pri prehĺtaní nevyžaduje prudko zadržaný dych, celou silou zavreté oči a ani myseľ upätú na predstavu taniera pariacich sa bryndzových halušiek made by mama. Dovoľujeme si postupne vám ich predstaviť spolu s unikátnym prostredím, z ktorého vzišli, a pomôcť tak zrútiť predsudky o nejedlej britskej kuchyni.

Mestečko St. Ives nie je ničím menším než perlou juhozápadnej anglickej oblasti Cornwall. Sídlo kráľov pred pár storočiami ešte nepatrilo k Spojenému Kráľovstvu Veľkej Británie a Írska. Hoci dnes už je formálnou súčasťou Anglicka, s Angličanmi má charakterovo spoločného asi toľko ako miestni hippiesáci s aristokratmi: nič. More je nad St. Ives nezábudkovo modré ako na Azúrovom pobreží. Nebo bezoblačné akoby sa rozprestieralo nad Barcelonou. Domy vybielené akoby stáli na Santorini. Nečudo, že mienkotvorný britský denník The Guardian pravidelne vyhlasuje St. Ives za Britské prímorské mesto roka. Sme presvedčení, že i vďaka jeho neprekonateľnej kuchyni.

Najpopulárnejšou miestnou špecialitou sú v St. Ives plnené corwallské taštičky.

Ako jeden z mála výmyslov anglickej kuchyne vám nepodlomia zdravie ani nezväčšia konfekčnú veľkosť o dve čísla. Jemný múčny obal tašiek sa unikátne pečie namiesto toho, aby sa vyprážal na stokrát použitom oleji. Plnka má zloženie nevinnejšie ako ľalia. Na výber sú tašky s kuracím mäsom a so šampiňónmi, s jarnou cibuľkou a so syrom cheddar, s mletým jahňacím a s koreňovou zeleninou, s dusenou šunkou a s eidamom či s teľacinou a s bielym korením. Najviac vám budú taštičky chutiť desať minút po vytiahnutí z pece, za zvukov morského príboju a pred kulisami bielej pláže.

Ak by sa vášmu žalúdku nebodaj málilo, dorazte sa po dvojitej porcii cornwallských tašiek ručne vyrábanými smotanovo-karamelovými cukríkmi, vzduchom šľahanou vanilkovou zmrzlinou v doma pečenom kornúte alebo aspoň pohárom čerstvého kravského mlieka s 5,5% obsahom tuku.

Verte, že neobanujete.

 

Text: Lucia Mušáková

 

 

Diskusia obsahuje jeden komentár:

  1. Kraj512 píše:

    tak akože Británia na zjedenie? a to zato, že tam robia tieto tašky, moja dcéra tam niekoľko rokov žila a keďže škôlky su extremne drahé, chodila som jej varovať deti a musím konštatovať, že domorodí obyvatelia variť nevedia, kupujú polotovary, jediní kto v Británii vari sú cudzinci

 

Pridajte komentár:

 
 
 

 

Sme na Facebooku!