Bielenie zubov 2.: Spôsoby bielenia

 
 
 

Keď už ste sa rozhodli, že chcete mať belšie zuby a nepatríte medzi rizikové skupiny, ktoré sme si spomínali v predchádzajúcej časti, máte na výber z niekoľkých spôsobov bielenia:

Mechanické obrusovanie pomocou kefky a bieliacej zubnej pasty. V tomto prípade nejde o žiadne „farbenie“ zubov, zuby sa v podstate len vyleštia a časom sa im vráti pôvodná, geneticky daná farba. Na druhej strane je tento spôsob veľmi šetrný, nežiaduce účinky (pálenie ďasien, zvýšená precitlivenosť zubov) sa vyskytujú veľmi zriedkavo. Ak však chcete mať zuby belšie ako je ich prirodzená farba, musíte siahnuť po účinnejších metódach.

Pri chemickom bielení sa používajú špeciálne gély, ktoré obsahujú prevažne karbamid peroxid, látku, ktorá vniká do zubnej skloviny a mení jej sfarbenie. Rôzne gély majú rôznu koncentráciu peroxidu. Voľnopredajné, ktorými si môžete bieliť zuby na vlastnú päsť, majú koncentráciu asi 3-percentnú. Okolo 16% obsahujú gély na lekársky predpis. Tie si aplikujete tiež doma, avšak pod odborným dohľadom. Najsilnejšie gély s 35-percentnou koncentráciou sú určené na ambulantné použitie priamo v stomatologickej ordinácii. Čím vyššia koncentrácia, tým vyšší bieliaci účinok, ale aj vyššie riziko nežiaducich účinkov (v najhorších prípadoch poškodenie zubnej skloviny). Preto je dobré každé chemické bielenie najprv skonzultovať so zubárom.

Prekrytie zubu iným materiálom nie je reálnym bielením, ale je celkom bezpečné a vyzerá to dobre. Stomatológ vám v odôvodnených prípadoch môže prekryť vonkajšiu plochu zubu špeciálnym materiálom alebo vám na obrúsený zub nasadí porcelánovú korunku vhodného odtieňa. Takýmto spôsobom sa však mení farba jednotlivých (napríklad poškodených) zubov, nie celého chrupu.

Najmodernejšou metódou je bielenie laserom. Laser spôsobí okamžitú oxidáciu celého povrchu zubu a jeho vybielenie. Výsledok je viditeľný už po prvom sedení, pričom ide o veľmi bezpečnú metódu. Jej hlavnou nevýhodou je vysoká cena.

Nech už si zvolíte akúkoľvek metódu bielenia zubov, musíte sa zmieriť s tým, že jej účinky nebudú trvalé. V závislosti od typu vášho chrupu a od mieri vašej starostlivosti oň, vydrží bieliaci účinok v priemere jeden až tri roky. Potom je potrebné procedúru zopakovať.

 Marianna

 
 

Pridajte komentár:

 
 
 

 

Sme na Facebooku!