Bielenie zubov 1.: Je vôbec potrebné?

 
 
 

Prípravkov a súkromných ambulancií, ktoré vám sľubujú žiarivý úsmev, je ako húb po daždi. Skôr ako zatúžite po snehobielych zuboch, aké majú hollywoodske hviezdy alebo modelky v reklame, prečítajte si tieto riadky.

I keď sú bieliace metódy dnes šetrnejšie ako v minulosti, zakaždým ide o zásah do zubnej skloviny a jej štruktúry. Sklovina sa tak oslabuje a zvyšuje sa riziko, že zuby vám nevydržia až do pokročilého veku. Príliš žiarivý chrup aj tak nepôsobí prirodzene, skôr vyzerá ako zubná protéza. Prirodzená farba zubov je síce biela, ale s jemným odtieňom. Ten sa líši od človeka k človeku, podobne ako farba očí alebo vlasov. Rozlišujeme tri základné odtiene: žltý, hnedý a sivý. Iste, keď už sú zuby viac žlté, hnedé či sivé ako biele, nevyzerá to dobre a bielenie je na mieste. Aj vtedy je však zdravšie vylepšiť si ich farbu o niekoľko odtieňov a nie až do absolútne bielej.

Tmavnutiu zubov je lepšie zabrániť, ako ho potom prácne odstraňovať. Základom je dôkladné čistenie zubov, a to po každom jedle. Obmedziť treba konzumáciu sójovej omáčky, špenátu, cvikle, kávy, cigariet, zeleného a čierneho čaju, červeného vína a džemov. Pri zachovaní týchto zásad by si zuby mali viac – menej zachovať pôvodnú farbu. Pokiaľ sa vám nezdá dostatočne estetická a chcete si dať zuby vybieliť, každopádne sa najprv poraďte s vašim zubárom.

Bielenie je zubov je vysoko rizikové a neodporúča sa u týchto skupín:

  • Tínedžeri do 18 rokov, u ktorých sa chrup ešte vyvíja
  • Tehotné a kojace ženy
  • Osoby s paradentózou, ktoré majú odhalené zubné krčky
  • Osoby so zápalom ďasien
  • Osoby so zvýšenou kazivosťou zubou, ktorí majú v ústach veľa plomb či mostíkov
  • Tuhí fajčiari a kávičkári, ktorým vybielené zuby veľmi rýchlo opäť stmavnú

O jednotlivých spôsoboch bielenia zubov, ich výhodách a nevýhodách si povieme nabudúce.

Marianna

 
 

Pridajte komentár:

 
 
 

 

Sme na Facebooku!