Ako sa chrániť pred pigmentovými škvrnami?

 
 
 

Na výskyt pigmentových škvŕn sú náchylní najmä ľudia so svetlou pokožkou a vlasmi. Ich pleť nedokáže pri styku so slnečným žiarením vyprodukovať veľké množstvo ochranného pigmentu, preto je náchylnejšia na poškodenie. Ak patríte k takýmto svetlokožcom, mali by ste sa chrániť kozmetikou s vyšším ochranným faktorom, ktorá zabráni spáleniu. Okrem toho by ste nemali používať počas letného obdobia parfémované kozmetické prípravky, ktoré môžu zapríčiniť vznik pigmentových škvŕn, akonáhle sa dostanú do kontaktu so slnečným žiarením.

Pozor na kozmetiku

Nežiadúcu pigmentáciu môžu zapríčiniť aj krémy s obsahom vazelíny alebo prírodný bergamontový olej. Fľaky, ktoré sa môžu objaviť najmä na tvári po použití nesprávnej kozmetiky, bývajú nerovnomerné so špinavohnedým zafarbením. Ak máte pochybnosti o tom, akú kozmetiku používať, poraďte sa u dermatológa alebo si kúpte vhodné produkty v lekárni, kde vám určite dobre poradia vyškolení odborníci.

Fľaky z hormónov

Žltkasté pigmentové sfarbenie pokožky môžu zapríčiniť aj hormonálne zmeny v ženskom  organizme. Vyskytujú sa bežne v tehotentsve, ale aj keď žena berie antikoncepciu alebo umelé hormóny na zmiernenie menopauzálnych ťažkostí. Ak je to aj váš prípad, nemali by ste vôbec navštevovať solárium. Slniť sa môžete len s najvyšším ochranným faktorom proti UV-B aj UV-A žiareniu, najlepšie však urobíte, keď sa utiahnete pred slnkom do tieňa a hnedé sfarbenie pokožky docielite  kvalitným samoopaľovacím prípravkom.

Krémy alebo laser?

Chceli by ste sa zbaviť už vzniknutých pigmentových škvŕn? V podstate máte dve možnosti. Buď si nakúpite zásobu bieliacich krémov a potom pomaličky, týždeň po týždni budete čakať na želaný výsledok alebo navštívite najbližšiu dermatokozmetickú kliniku a zaplatíte si zákrok, ktorý vašu pokožku okamžite vybieli.

Prvá alternatíva je k pokožke šetrnejšia a zároveň lacnejšia, vyžaduje si však svätú dávku trpezlivosti. Druhá je radikálnejšia, bude vás stáť pár stoviek eur a navyše si pri nej budete musieť dať pozor na nežiaduce vedľajšie účinky. Dermatológ vám môže “vyčistiť” pleť ovocnými kyselinami alebo laserom.

V oboch prípadoch sa poškodí vrchná ochranná vrstva kože, takže pokožka bude potrebovať niekoľko týždňov na regeneráciu. Rozhodne po takýchto zákrokoch nemôžete ísť na slnko. Kým je pleť v štádiu hojenia, je ešte náchylnejšia na vznik nových pigmentových fľakov ako bola predtým. Preto ak sa rozhodnete pre takúto procedúru, najlepšie je podstúpiť ju začiatkom jesene a do jari sa vôbec neslniť.

Katarína

 

Diskusia obsahuje jeden komentár:

  1. Martina píše:

    Mne zostali pigmentová škvrny po pôrode. Osvedčili sa mi v podstate dve veci – depigmentačný krém eucerin – objednávam iba z lekárne, je drahší, ale dá sa ušetriť cez http://www.kuponyzdarma.sk/pilulka-sk/ a chemický peeling u kozmeticky. V kombinácii je výsledok veľmi dobrý.

 

Pridajte komentár:

 
 
 

 

Sme na Facebooku!