Ajurvéda na vzostupe

 
 
 

Termín ajurvéda je síce starý niekoľko tisícročí, ale táto pradávna indická filozofia čoraz viac na vzostupe v našom modernom živote. Denne nás zaťažuje stres, sprevádza nevhodná životospráva, dopadajú na nás nepriaznivé vplyvy prostredia. To všetko vyvoláva nerovnováhu v energii, ktorá sa pohybuje v ľudskom tele. A ajurvéda má pomôcť nájsť rovnováhu. Poodhaľme teda tajomstvá tejto náuky, ktorá pomáha spoznať samého seba.

Prvá časť tohto exotického názvu (ajur) znamená život a zvyšok slova (véda) vyjadruje poznanie – viac ako 4000 tisíc rokov stará životná filozofia sa zrodila pre podporu pozitívneho spôsobu života a neskôr sa takýto životný štýl premenil do alternatívnej medicíny, ktorá nemá svoj základ v sústredení sa na konkrétnu chorobu, ale všíma si celé telo.

Ajurvéda je životné poznanie, ktoré sa skladá zo zdravého životného štýlu, kvalitnej a chutnej stravy, pohybu, relaxu, očisty a masáži. Ak zakomponujete ajurvédu do vášho životného štýlu, môžete sa pripraviť na niečo čo ste doteraz nezažili. Nielenže vaše zdravie bude prekvitať, no budete nabití pozitívnou energiou a ľahšie sa popasujete s problémami a každodennou rutinou. O tom, že si budete vedieť vychuťnať život plnými dúškami už ani nehovoríme.

Elementy a dóši

Podľa učenia ajurvédy má každý z nás vlastnú zmes energií. Duševné funkcie človeka riadia tri základné sily – dóši: Vata, Pita, Kapha. Tie vznikli z piatich elementov: priestoru, vzduchu, vody, zeme, ohňa. Keď sa odhodláte prvýkrát navštíviť ajurvédske centrum, zavedú vás k špecialistovi – lekárovi na „vyšetrenie“. Nečakajte však klasickú otázku: Tak, čo vás trápi? Špecialista ajurvédy vás chytí za predlaktie a počas niekokých otázok na váš životný štýl vám zmeria tep. Špecialista vzápätí urči, ku ktorému z piatich spomínaných elementov (živlov) patríte, ste buď priestorom, vzduchom, ohňom, zemou alebou vodou. Staroindické učenie tvrdí, že všetko živé sa skladá so spomínaných živlov. Tie v našom tele tvoria energetické dráhy

Dóši a strava

V ľudskom tele sa uvedené elementy formujú do troch dóši (Vata, Pita, Kapha), ktoré určujú funkčnosť organizmu. Ako máte poskladané úrovne dóši, tak bude vyzerať zdravotný stav vášho tela a konkrétny odraz to má aj vo vašej povahe. Ideálne je, keď sú v ľudskom tele všetky tri dóši v rovnováhe, vtedy váš organizmus je pre choroby vlastne nepriestrelným múrom.  Ajurvédska náuka tvrdí, že pôvodcom chorôb je nerovnováha dóší vo vašom tele. Dominanciu dóš v tele ovplyvňuje stravovanie, životný štýl, dokonca aj ročné obdobie či podnebie. Vačšinou v našom tele dominuje jedna alebo dve dóši. Po vyšetrení vám špecialista odporučí procedúry, stravu, oleje a bylinky, ktoré by mali dostať dóši vo vašom tele čo najviac do rovnováhy a následne sa tak už váš organizmus lepšie popasuje s chorobami, ktoré vorkoholik bežne chce potlačiť klasickým nasadením antibiotík. Najdôležitejším komponentom v ajurvéde je strava, tú si môžete pripraviť poľahky aj doma.

Vata, Pita, Kapha

Vata ovplyvňuje pohyb vaskulárneho, tráviaceho a nervového systému. V zime sa vata zvyšuje.

Pita riadi metabolizmus, je zodpovedná za výmenu látok v tele a reguluje telesné teplo. Pita sa zvyšuje v lete a na jeseň.

Kapha drží v rovnováhe všetky tekutiny v tele, stará sa o jeho štruktúru stavbu. Udržuje telo čisté.

Pokiaľ máte všetky tri dóši v rovnováhe, znamená to, že ste fyzicky aj psychicky úplne zdraví.

Ajurvéda má niekoľko pravidiel, ktoré si treba pri stravovaní osvojiť.

  • Ak jete, mali by ste sa oblúkom vyhýbať kombinovaniu horúcich a studených jedál, mohli by ste ublížiť svojmu žalúdku.
  • Pred východom a po západe slnka by ste už nemali jesť, ak ste však hladní tak sa aspoň vyhnite citrusovým plodom a jogurtom.
  • Tekutiny postavte na svoj pomyslený piedestál. Ajurvéda nedá dopustiť na vodu, preto ju pite počas celého dňa. Vyhnite sa jej len v prípade, že ste práve skonzumovali ovocie, uhorku alebo maslo.
  • Najdôležitejšie pravidlo o stravovaní hovorí nasledovné: pokiaľ konzumujeme tak sa vždy snažíme aby sme štvrťku žalúdku zaplnili strukovinami a obilninami, ďalšiu štvrťku zeleninou a ovocím, štvťku vodou a zvyšok by mal ostať prázdny. Zlaté pravidlo vďaka, ktorému zaručene nepriberiete!

Prínos ajurvédy

Je to prírodný spôsob liečenia, nemusíte mať pre ním predsudky, ani sa ho obávať, ajurvédu uznáva dokonca aj naša tradičná – tabletková medicína. Prípravky, ktoré vám špecialista navrhne, nemajú vedľajšie účinky, môžete ich užívať aj ako prevenciu pred civilizačnými chorobami, pomáhajú pred predčasných starnutím a pomôžu k predĺženiu života. Pridanou hodnotou bude kvalitný životný štýl a rovnováha tela a duše. Ak sa necháte nahovoriť na ajurvédsku stravu, pripravte sa na zaujímavý zážitok z nových chutí a netradičných kombinácií pokrmov, na aké by ste v našich reštauráciach darmo čakali.

Relax

Ajurvédske masáže sa líšia od klasických masáži, na aké ste u nás zvyknutí. Musíte sa pripraviť na nové prístupy. Ženu môže masírovať vždy len žena a muža muž. Pokiaľ chcete ísť na masáž v dvojici, môžete ju absolovať len s kamarátkou a nie partnerom. V rovnakej miestnosti nebudú masírovať ženu a muža naraz. Začína sa vždy v sede od hlavy, teplý sezamový olej vám votrú až ku korienkom vlasov, poriadne sa nimi poprehrabujú, následne sa budete sa môcť presunúť na masérsky stôl. Masáž nie je tlaková, spočíva z vtierania oleja do každého centimetra pokožky. Sezamový olej vám prenikne pod pokožku, a tak z nej vyplaví škodlivé látky. Pri masáži sa nevynecháva ani brucho, jeho masírovanie pozitívne ovplyvňuje zažívanie. Ajurvédske masáže sa odohrávajú v tichu a prítmí, to vám umožní spolu s pôsobením aromatických tyčiniek a vonných masážnych olejov a pomocou vašej fantázie preniesť sa doslova do exotického Orientu – výsledkom je naozaj príjemné zrelaxovanie.

A aby ste sa z príjemného pocitu nedostali hneď do reality dňa, po masáži príde na rad sprcha, následne vám v ajurvédskom centre ešte naservírujú herbálnu vodu – je to teplá voda s príchuťou alebo slabý čaj. Na to, aby sa dóši vo vašom telo dostali do rovnováhy a organizmus sa zrelaxoval, na masáže treba chodiť aspoň raz za dva týždne. Tak ako? Podarilo sa nám nadchnúť vás a nahovoriť na nový prístup k životu?

 

Text: Janka Radimáková

 
 

Pridajte komentár:

 
 
 

 

Sme na Facebooku!