Acai – palma, ktorá pomáha zdraviu, pleti i vlasom!

 
 
 

Acai rastie v krajinách Strednej a Južnej Ameriky. Najviac preslávená pestovaním Acai je Brazília. Snaha pestovať vysokú užitočnú palmu pretrváva aj v iných oblastiach sveta, pretože je všestranne využiteľná.

Azda najviac známe sú bobule palmy Acai, ktoré disponujú unikátnou chuťou a skvelými liečebnými účinkami. Podobajú sú na naše čučoriedky a ich vzácnosť spočíva v neobvykle veľkom obsahu cenných antioxidantov.

Palma, vysoká 50 až 100 metrov, je základnou surovinou pre výrobu oblečenia, slúži ako strešná krytina či materiál pre výrobu nábytku. Domorodé obyvateľstvo využíva Acai do poslednej maličkosti. Semená sa uplatňujú ako potrava pre zvieratá a samozrejme, bez nich by nebolo možné pestovanie nových rastlín.

Acai produkty obľubujú známe hviezdy šoubiznisu, športového sveta i bežní ľudia!

Bobule fialovej farby sú súčasťou jedálnička domáceho obyvateľstva stovky rokov. Acai nesmie chýbať v žiadnom príbytku ako súčasť ovocnej misy, ktorá zdobí kuchynský stôl. Rovnako dobre poslúži i ako prísada do chutného koláča domácej gazdinej.

Chýry o zdravotnej prospešnosti bobúľ sa z krajín, ktoré sú domovom paliem Acai, rýchlo rozšírili do celého sveta. Acai plody sa stali centrom vedeckých výskumov a stredobodom záujmu farmaceutických, kozmetických a potravinárskych firiem.

Na našom trhu možno Acai konzumovať v podobe nápojov, tabletiek, olejov a v sušenej forme. Pri výbere produktov z radu Acai by nemala chýbať obozretnosť. Zdravotné výhody z bobúľ možno čerpať iba v prípade, že ide o kvalitné produkty. Venujte náležitú pozornosť preštudovaniu etikety vybraného výrobku skôr, ako ho zakúpite!

Na trhu majú pestré zastúpenie šťavy z palmy Acai. Stopercentná kvalitná šťava sa nehľadá ľahko, pretože Acai je miešaná s inými druhmi ovocia alebo s kofeínom.

Zdravotné výhody Acai sú zachované v kvalitnom esenciálnom oleji, ktorý je možné využiť aj v domácej kozmetike. Je preventívnym i liečebným prostriedkom kožných ťažkostí a eliminuje vrásky.

Zdravotné výhody príťažlivých fialových bobúľ sa nedajú zahanbiť!

V súvislosti so zdravím človeka je aktuálne najviac vyslovovaným pojmom slovo „antioxidanty“. Antioxidanty predstavujú zmes látok, ktoré chránia bunky človeka pred vplyvom voľných radikálov. Zabraňujú vzniku kardiovaskulárnych ochorení, rakoviny, spomaľujú proces starnutia a udržujú rýchlosť metabolizmu. Sú stvorené ako doplnok výživy pre športovcov i bežných ľudí. V obsahu antioxidantov niekoľkokrát prevyšujú naše ovocie, napríklad čučoriedky. Za zmienku určite stojí bohaté množstvo vitamínov C, E a A.

Acai milujú športovci, pretože obsahuje veľa minerálov – vápnik, magnézium, draslík, železo a zinok. Acai nápoj je skvelou náhradou iontového nápoja pri tréningu. Hlavnou výživou svalov sú bielkoviny. Acai bobule obsahujú až 19 druhov aminokyselín. Významnou zložkou zdravého jedálneho lístka sú nenasýtené mastné kyseliny. Dobrou správou je, že viac ako 70 percent z celkového obsahu tuku patrí nenasýteným tukom. Dlhodobý pocit sýtosti a pravidelné vyprázdňovanie zaručí vláknina, nuž a v Acai vláknina nechýba.

Kedy by ste mali Acai užívať?

Acai je vhodné pre všetkých, ktorým záleží na udržaní zdravia a vitality. Bez váhania by produkty z Acai mali užívať ľudia s chorobami srdca, vysokým tlakom a vysokou úrovňou cholesterolu v krvi.

Zdravé chudnutie vyžaduje komplexný obsah všetkých dôležitých látok. Acai je vhodným doplnkom, pretože disponuje zastúpením kvalitných bielkovín, nenasýtených tukov, vlákniny, o vitamínoch a mineráloch nehovoriac.

Bobule Acai sú prostriedkom udržania krásnej a mladej pleti, pozitívne ovplyvňujú nervové funkcie a dodávajú energiu.

Využitie Acai oleja v domácej kozmetike

Výhoda olejov spočíva v ich všestrannosti. Stačí, ak zopár kvapiek pridáte do krému, šampónu alebo telového mlieka. Vďaka Acai budú vlasy lesklé, zdravé, budú rýchlejšie rásť a menej vypadávať. Dokonca Acai odstraňuje lupiny. Pokiaľ si neviete poradiť s akné, užívajte produkty z palmy vnútorne a esenciálny olej zmiešaný s krémom nanášajte pravidelne na pleť.

 

Mirka

Obrázok: Suat Eman, freedigitalphotos.net

 

 
 

Pridajte komentár:

 
 
 

 

Sme na Facebooku!